Válaszok a 10 leggyakoribb kérdésre: vakolat kisokos.
1. Mennyire időtálló a vakolat színe, melyik birkózik meg az időjárás viszontagságaival?
A válaszhoz számos tényezőt célszerű figyelembe venni, beleértve a vakolat típusát, az egyes felületek mikroklímáját, valamint a karbantartást is. Általában elmondható, hogy a szilikonbázisú vakolatok a legkevésbé hajlamosak a koszolódásra. A vakolat minősége, összetétele (beleértve a pigmentek és kötőanyag minőségét és mennyiségét) kulcsszerepet játszik a színtartósságban. Mint számos más esetben, az ár szintén jó iránymutató lehet a termék minőségének megítéléséhez.
2. Van-e garancia a vakolat színére, és ha igen, mennyi a maximum?
Külön garancia a színre nem vonatkozik, ugyanakkor a törvényileg előírt termékgarancia valamennyi termékhez kapcsolódik, ennek megfelelően természetesen a színvakolatokra ugyanúgy érvényes. Az építési anyagokra ez a garancia 5 éves biztosítékot jelent.
3. A napfénytől vajon mennyire fakulhat ki a vakolat?
Ezt számos tényező komplex rendszere határozza meg. Elsősorban a szín intenzitását befolyásolja, amelyet általában a világossági értékkel (HBW index) írnak le. A gyártók általában olyan színeket ajánlanak, amelyek magasabb világossági értékkel rendelkeznek, mint 25-30%. Emellett a vakolatban található pigmentek és a kötőanyag minősége és mennyisége is befolyásolja a végeredményt. Sajnálatos módon a gyártók gyakran nem adnak információt ezen tényezőkről, így a vásárlók leginkább az ár alapján következtethetnek a termék minőségére.
4. Létezik vízlepergető színvakolat?
Természetesen A szilikonbázisú vakolatokat nevezik így. Ilyen a Mapei kínálatában a Silancolor-termékcsalád. Ide tartozik a Tonachino, a Pittura, a Primer és a Base Coat.
5. Mi a teendő, hogy hosszú ideig épségben fennmaradjon a vakolat?
A megfelelő termék kiválasztása lehet az első fontos lépés. Lényeges a minőség, ugyanis a csodaszép és tartós eredményt csak így érhetjük el. Hasonlóan meghatározó a szakszerű kivitelezés. Amint elkészült a homlokzatunk, mi magunk is sokat tehetünk az időtállóság érdekében: rendszeresen gondozzuk, szükség esetén takarítsuk, vagyis a homlokzatot szintén karban kell tartani.
6. Milyen mértékben képes a vakolat kívül tartani a vizet?
Ezt általában a vakolat vízfelvevő képességével írják le. A legkiemelkedőbbek ebből a szempontból azok a vakolatok, amelyek a W3 osztályba tartoznak. A Mapei választékában olyan példák találhatók, mint a Quarzolite (akril) és a korábban már említett Silancolor (szilikon) vakolatok.
7. Található a piacon olyan vakolat, ami nem fakul ki?
Minden vakolat idővel veszít színéből, de mindegyik saját egyediségével halványul. A világos árnyalatok általában kevésbé hajlamosak a fakulásra, így gyakran ezeket szeretik ajánlani.
8. Érdemes-e felvinni a színvakolatot enyhén már hulló régi vakolatra anélkül, hogy azt le kéne verni?
Igen, lehetséges, de minden eset más! A vakolás előtt lényeges, hogy a felületet alaposan szakértővel átvizsgáltassuk és értékeljük. Célszerű elkerülni az esetleges elválásokat az alaprétegek között. Amennyiben csak a felület sérült, elképzelhető, hogy mechanikai tisztítás után a felületszilárdító alapozóval (Primer 3296) hordképessé tehető.
9. A sima vagy dörzsölt fehér színvakolat az előnyösebb?
A két vakolatnak eltérő esztétikai tulajdonságai vannak, a döntésnél pedig a személyes ízlés játszik kulcsfontosságú szerepet. Egy lehetséges különbség a két típus között az, hogy a dörzsölt vakolat, mivel barázdáltabb, elméletileg könnyebben koszolódhat, mint a kapart hatású.
10. Létezik-e olyan festék, amelyik nem algásodik be az évek alatt, illetve hogyan tudom a már lealgásodott felületet tisztítani?
Ajánlatos olyan terméket választani, amely bizonyítottan tartalmaz algásodást gátló adalékot, például említhetjük ismét a Mapei Silancolor termékeket. A felület tisztítására alkalmazható magas nyomású mosó, ugyanakkor kiemelten fontos a rendszeres karbantartás is. Ha az algásodás friss, és még nem terjedt túlzottan el, a problémát otthoni módszerekkel is kezelhetjük vízzel és kefével.
Még több szakmai tanácsra lenne szükséged? Keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől, akik elsőre végleges megoldásokat adnak.