EPS hőszigetelés? Mennyire hatékony?

Az expandált polisztirol (röviden: EPS hőszigetelés) az egyik legelterjedtebb, manapság használt műanyag – de vajon jó hőszigetelő a polisztirol? Ebben a bejegyzésben közelebbről megvizsgáljuk, mi az a polisztirol, mennyire hatékony a hőszigetelésben, és milyen alkalmazásokhoz a legjobb.

Mi az a polisztirol?

A polisztirol egyfajta műanyag, amelyet a játékoktól a csomagoláson át az autóalkatrészekig és elektronikai árucikkekig számos termék előállítására használnak. Ha a polisztirol habanyaggá habosodik, azt habosított polisztirolnak (EPS) – magát a folyamatot pedig EPS hőszigetelésnek – vagy extrudált polisztirolnak (XPS) nevezik.

A polisztirolhabot néha hungarocellnek nevezik, de ez egy védjegyoltalom, nem pedig műszaki név. Habosított formájában a polisztirol alacsony hővezető képességgel rendelkezik, így kiváló szigetelő. A polisztirolhab szerkezetében sok kis levegőzseb található, és ez szigetelő tulajdonságainak fontos kulcsa.

Használható-e szigetelésként a polisztirol?

Szigetelésként habosított polisztirol (EPS és XPS egyaránt) használatos, ennek két fő oka van. Először is, a polisztirol nagy hőállósággal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ellenáll a hőátadásnak. Másodszor, a polisztirolhab szerkezetében több millió apró légbuborékot tartalmaz, és a levegő rossz hővezető.

Ennek megfelelően a polisztirol igen hatékony homlokzati hőszigetelő. Ötből négy otthon homlokzatát ilyennel szigetelik, a hőszigetelési rendszerek közül pedig az EPS hőszigetelés a leggyakoribb.

Miért olyan népszerű az EPS hőszigetelés?

Amellett, hogy terhelhető és személyre szabott hőszigetelő, még az ára is közel 30-40%-kal alacsonyabb a szintén nagyon keresett kőzetgyapot hőszigetelésnél.

A homlokzati hőszigetelésnél egyetlen kihívás lehet, amely ennél is jobb hőszigeteléssel rendelkezik, ez a grafitos adalékanyaggal ellátott hungarocell hőszigetelés. Emiatt azok a tulajdonosok, akik ki szeretnék használni az utólagos szigetelés rezsiköltség-csökkentő hatását, egyre inkább a grafitos verziót választják a hagyományos EPS hőszigetelés helyett.

EPS hőszigetelés
EPS hőszigetelés

Új épület vagy homlokzat, illetve a külső hőszigetelő rendszerbe tökéletesen alkalmazható a Mapetherm Trend homlokzati hőszigetelő rendszer, amely az alábbi termékekből tevődik össze:

Cementes vakolat: NIVOPLAN + PLANICRETE

MAPETHERM RAGASZTÓTAPASZ

Hőszigetelő lemez

MAPETHERM RAGASZTÓTAPASZ

Üvegszövet háló

UNIVERSAL BASE COAT színezett alapozó

ACRYCOLOR TONACHINO 1,5mm színvakolat

A Mapeinél sokan érdeklődtek afelől, hogy ha valaki régi házak felújításával foglalkozik, akkor a meglévő szigetelésre szükséges-e ragasztani plusz 10-15 cm hőszigetelést, illetve indokolt-e a kettő között hálózni? Abban az esetben, ha már a meglévő hőszigetelő rendszerre kell további kiegészítő hőszigetelést elhelyezni, a gyártó által megszerzett rendszer engedély szerint járjunk el.

A Mapetherm EPS Plus (8+15cm) megoldásával lehetőség van a meglévő maximum 8cm vastag hőszigetelő rendszerre maximum 15cm vastag új hőszigetelő vázat építeni. Általános felületen az új rendszert a meglévőre ugyanúgy rögzítsük, mintha a falazatra helyeznénk a rendszert, vagyis hálózás nélkül, pont-perem módszerrel, vagy teljes felületű ragasztással ragasszuk az EPS hőszigetelő táblákat a meglévő rendszerre. A dűbelezéskor viszont vegyük figyelembe a meglévő hőszigetelő összetevők vastagságát is és a dűbeleket mindig a szilárd, teherbíró falazatba helyezzük.

Kötelező a hőhídmentes dűbelezés?

A hőhídmentesítés nélküli dűbelek – a rossz hőszigetelés következtében – olyan esztétikai károkat is eredményezhetnek, amelyek sehogy sem szüntethetők meg, emiatt nem éri meg gyenge minőségű dűbeleket alkalmazni.

Hogyan készüljek fel a szigetelésre?

Ha meglévő lakás felújítását tervezzük, a szigetelés tervezésekor lényeges, hogy megkeressük, hol van a legnagyobb hőveszteség az ingatlanban. A tervrajzok ellenőrzése csak általános választ ad erre a problémára (főleg, ha még megvannak az eredeti tervek). Az úgynevezett hőkamerás képalkotás lehet a leghatékonyabb módja a valóban veszélyes, lokális hőhidak feltérképezésének. Ez akár 100 ezer forint közötti összegbe kerülhet, de így mellőzhetők a nem kívánt fejlesztések, és sokkal hatékonyabb, így már egyből megtérül, főleg hosszabb távon ez a vizsgálat.

Vegyük azt számításba, hogy az ilyen vizsgálatok csak fűtési szezonban végezhetők el, amikor nagy a differencia a külső és a belső hőmérsékletnél. Kívülről a hőkamera nagyon jól feltérképezi az épület határoló részein lévő meleg foltokat. Ezek lehetnek azok a helyek, ahol a hő eltűnhet.

Az szintén lényeges, hogy ezen munkálatok, illetve megelőzések eredményeit csak hozzáértő szakemberek értékeljék ki. Arra is számítsunk, hogy szerkezetátalakításra lesz szükség. Ha bármilyen kérdése adódna, akkor keresse a Mapei szakembereit, mielőtt olyan döntést hozna, ami inkább kárt okoz, mint hasznot.

Hogyan előzhető meg a penészesedés?

A gyors válasz az lenne, hogy a megfelelő hőszigeteléssel (pl.: EPS hőszigetelés) azonban a dolog nem ilyen egyszerű. A szakszerű módon kivitelezett hőszigetelő rendszer során nem lehet az épületben penészesedés, hiszen pont megelőzzük vele annak a kialakulását, vagy megakadályozzuk vele az esetlegesen jelen lévő penészesedést.

Azt tartsa szem előtt, hogy nedvesség nagyon könnyen bejuthat otthonába, és megtalálni a módját, hogy megszabaduljon ettől a nedvességtől, fontos lépés a penészesedés megakadályozása érdekében. Ügyeljen arra, hogy ellenőrizze azokat a területeket, ahol gyakran gyűlhet össze víz vagy páralecsapódás. A hűtőszekrények, a víztartályok, az ablakok, a mászóterek és még a háztartási növények is népszerű helyek a víz összegyűjtésére és a penészedésre. Fontos, hogy gyorsan szárítsa meg az ezeken a területeken talált nedvességet, és végezzen megfelelő karbantartást, hogy ne tudjon további nedvesség leülepedni.

Melyek az EPS hőszigetelő rendszer legfőbb előnyei?

 

  • kiváló hőszigetelést biztosít, korrekt áron. A téli fűtési költség mellett a nyári klimatizálás költsége is csökkenthető a beépítésével.

  • az EPS hőszigetelés otthonunk utólagos szigetelésére és új építéshez egyaránt ajánlott.

  • a családi házak mellett a társas- és panelházak hőszigetelésére szintén remek választás.

 

Egyik legnagyobb hátránya a környezetünkre gyakorolt hatása. A polisztirol hőszigetelő termékeket viszont több évtizedes élettartamra tervezték, mielőtt cserélni kellene őket. A rendelkezésre álló tartósabb szigetelőanyagoknál a polisztirolhab hőszigetelésekre többnyire 30-50 év garanciát vállal a gyártó.

A fentiek alapján elmondható, hogy az EPS hőszigetelés elég régóta jól ismert és tökéletesen bevált rendszer.

Ismerd meg a Mapei hőszigetelés csomagjait részletesebben, ide kattintva.