PIR hőszigetelés jelentősége

A hőszigetelés (ilyen a PIR hőszigetelés is) az egyik olyan elem, amely kiegészíti a fűtési, szellőztetési és légkondicionálási (HVAC) rendszereket. Különböző módon javítja azok hatékonyságát, és elengedhetetlen az épületek építésében. Az épületek hőszigetelése olyan folyamatokra és berendezésekre vonatkozik, amelyek csökkentik a külső és beltéri terek közötti hőátadást. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy a szigetelés milyen hatással van otthonunkra, mind az épületek építése szempontjából és hogyan befolyásolja a rendszer hatékonyságát, valamint a Mapei milyen megoldásokat kínál.

A hőszigetelés fontossága

A szigetelést – ideértve a PIR hőszigetelést  –  általában az épület építése során hajtják végre. Bár sok régebbi házban nincs beépítve a szigetelés, vagy ez nem felel meg a modern életmódnak. Szerencsére a szigetelést már az építkezés befejezése után is fel lehet szerelni vagy javítani, mind a régebbi, mind az újabb otthonokban.

Miért fontos a szigetelés az otthonokban?

A szigetelés egyik fő hatása a jobb hőérzet, mivel megakadályozza a téli hőveszteséget, nyáron pedig a túlmelegedést, ami kellemesebb beltéri hőmérsékletet eredményez. Ezen felül minimálisra csökkenti a hőmérsékletváltozásokat a nap folyamán. A szigetelésnek azonban számos más alkalmazása is van, amelyek az otthonok egyik legfontosabb elemévé teszik. Például a hirtelen hőmérséklet-változások mérséklésének köszönhetően a megfelelően szigetelt otthonokban kevésbé lesz gond a páralecsapódással és a penészgomba növekedésével.

A szigetelés egyéb hatásai nem kapcsolódnak a hőmérséklethez, de ugyanolyan fontosak. Például a szigetelés hangelnyelőként működhet, csökkentve az akusztikus zavarokat, például a külső forgalomból vagy a szomszédokból származó zajt. Egyes esetekben az elektromos alkatrészek körüli szigetelés csökkenti a tűzveszélyt és tűzvédelmet is biztosíthat.

Vannak olyan területek az otthonban, amelyek nyáron hajlamosak a hőemelkedésre, télen pedig a hidegre. Ezen területek szigetelésének megoldásával nagymértékben profitálhatunk az egyenletesebb hőmérsékletből és a csökkentett fűtési és hűtési fogyasztásból. Néhány ilyen terület a következők: külső falak, padlóburkolatok a nem kondicionált helyiségekben (például pincékben és garázsokban), mennyezetek, ahol penészgombák jelenhetnek meg, és tetőtér.

pir hőszigetelés

Tetőtér szigetelés - PIR hőszigetelés

A tetőtérrel rendelkező házak olyan kihívást jelentenek, amelyre különös figyelmet kell fordítani a hőszigetelés terén, mivel nagyobb felületük van, ahonnan a hőmérséklet átjuthat. A fűtés és hűtés terén akár 20%-os megtakarítás is elérhető. Megoldható a padlások és a kúszóterek megfelelő szigetelésével. A lakott tetőtereken fontos a tetők szigetelése és vízszigetelése, az esetleges szivárgás megszüntetése, valamint a szigeteletlen szellőzők ellenőrzése, ahonnan a hő távozhat. A padlások vastagabb szigetelést is igényelhetnek, mivel az időjárási hatások nagyobbak a lakás ezen részén.

Épületek hőszigetelése

Az épületek szigeteléséhez használt anyagok eltérőek lehetnek. Néhány elterjedt és széles körben elérhető anyag az üvegszál, a műanyag szálak, a poliuretán és a polisztirol, valamint a természetes szálak (például pamut és gyapjú).

A PIR (poliizocianurát) hőszigetelés és táblák

Léteznek más típusú PIR hőszigetelőlapok is, például lapostetők esetén az egyik oldalon rétegelt lemez, fali alkalmazáshoz üvegszövet vagy gipszkarton ragasztható. A szigetelés cseréjének szükségessége merevsége, tartóssága és kiváló nyomószilárdsága miatt nagyon valószínűtlen. A PIR szigetelőlemezek körülbelül feleakkora vastagságot igényelnek, mint a hagyományos szigetelési formák, hogy ugyanazt a hőteljesítményt teljesítsék. Alacsony R-értéket érnek el, mindössze 0,021 W/mK. Ma ezt tekintik a legnagyobb energiamegtakarítási lehetőségnek. A PIR szigetelőlemezek nem rothadnak, nem ereszkednek meg, vagy nem bomlanak le, ezért továbbra is a tervezett szigetelési értékeket biztosítják az épület teljes élettartama alatt.

A szigetelőmag és a burkolat ellenáll a penészgombák és a mikrobák szaporodásának. Rostmentes szigetelőmaggal rendelkeznek, ezért nem irritálnak. Ez egy környezetbarát anyag. Kis súlya alkalmas a modern építési módszerekre és a könnyebb tartószerkezetekre is. Könnyen kezelhetők és szállíthatók, így a telepítés sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint a hagyományos szigetelők.

Ezek a szigetelőlapok különböző vastagságban, 12mm-150mm között kaphatók, mindegyiket kifejezetten a hőhidak kiküszöbölésére tervezték. Nagyon könnyen vághatók és formázhatók, valamint energiatakarékosak. Favázas szigetelt burkolatokra, acélvázra szigetelt burkolatokra, favázas fal szegecsek közötti szigetelésére, favázas külső falazatra vagy szellőzőburkolatra, ferde és lapos tetőkre és padlókra használják. Nem befolyásolja őket a levegő beszivárgása, ellenállnak a vízgőz áthaladásának, könnyen kezelhetők és telepíthetők és ideálisak új építéshez vagy felújításhoz.

A Mapei megoldásokat kínál az egykomponensű cementkötésű habarcsos PIR hőszigetelő táblák és a felületi hőszigetelő rendszerek ragasztására és simítására.

Ez a lehetőség a Mapetherm AR1, amely többek közt habosított polisztirol, extrudált polisztirol, habosított poliuretán, kőzetgyapot, parafa, stb. hőszigetelő táblák ragasztására és simítására alkalmazható. Közvetlenül a vakolt, betonrészekből vagy beton falazóblokkokból elkészített falak valamint mennyezetek kül- vagy beltéri felületeire történő ragasztása esetén. A vízzel elkevert Mapetherm AR1 a függőleges felületekre is megereszkedés vagy akár a nagyméretű szigetelőtáblák megcsúszásának veszélye nélkül nagyon könnyen felhordható. Állékony, úgynevezett (tixotróp) habarcsot ad. A hőszigetelő táblák ragasztásakor a Mapetherm AR1-et fogazott simítóval hordjuk fel a tábla egész hátoldalára, esetleg vakolókanállal pontokban. A táblák felületének simításakor, amely ragasztásukat követően 24 órával történhet, a Mapetherm AR1-et egyenletes rétegben célszerű felhordani. Fektessünk bele üvegszövet háló-t, amit fémsimítóval préseljünk a „friss” habarcsba.

Mapeplan Therm PIR MV

A Mapeplan Therm PIR MV hőszigetelő elemet lapostetőknél alkalmazzák, mechanikai rögzítésű vagy leterheléssel fixált tetők rétegfelépítésében.

Szabványok

Műszaki jellemzők

A Mapeplan Therm PIR MV egy kifogástalan minőségű hőszigetelés, amely nagyszerű gyúlékonysági és mechanikai sajátosságokkal rendelkezik. A Mapeplan Therm PIR MV mentes a halogénezett hajtóanyagoktól és a HBCD-től (brómozott égéskésleltető).

Miért válasszuk a Mapei hőszigetelését?

A különböző színvakolatok minőségét alapvetően két paraméter adja. Ezek: a páraáteresztés és a vízfelvétel. Szabvány szerint mindkét paramétert három osztályba sorolhatjuk, 1-tól 3-ig. A páraáteresztés esetében az 1-es osztály a legjobb, vagyis a színvakolat ekkor a leginkább páraáteresztő. A minőség tehát V3-tól növekszik a V1-ig. A vízfelvétel esetén a 3-as osztály a legjobb, vagyis minél kevesebb vizet vesz fel a színvakolat, annál jobb a minősége. A két paramétert együtt elemezve a legrosszabb kombináció a V3/W1, míg a legjobb a V1/W3. A Mapei hőszigetelő rendszeréhez tartozó színvakolatok mind a páraáteresztés és a vízfelvételt tekintve kiváló sajátosságokkal rendelkeznek.

Évek óta képviseli a cég és ez nagyon meghatározó, illetve a szakemberek emellett teszik le a voksot: a hőszigetelési rendszer kizárólag az arra alkalmas anyagokból épül fel, és nem más elemekből.

Azok, akik korábban sikeresen hőszigetelték az otthonukat, azok 63%-a azt tanácsolja, hogy rendszerben gondolkodjunk, még annak ellenére is, ha némileg költségesebb, mint a hagyományosan összeválogatott elemek.

Ha hőszigetelő rendszer elemeit vásároljuk meg, akkor nem csak a zsákban lévő port vagy a vödörben lévő pasztát kapjuk meg. Hanem ezen túlmenően a rendszer része a minősítési, a bevizsgálási jegyzőkönyvek, ha tovább gondoljuk, igazából rendszerről csak abban az esetben beszélhetünk, ha az egy teljes egészében bevizsgált minősített folyamat.