Mindkét gondodat a régi hőszigetelés problémája okozhatja. Jelenleg, ha egy épületet szeretnél hőszigeteltetni, akkor az alkalmazott hőszigetelő lap vastagsága 15 vagy 20 cm. Sokan nem tudják, hogy ez az érték korábban inkább egyszámjegyű, majd 5 cm körüli volt. Ez azért furcsán hangzik, ugye? Mutatjuk a hatékony megoldást!
A régebbi energetikai előírások olyanok voltak, hogy az épület hőszigetelését ennyivel lehetett megoldani. Ezek a feltételek azonban folytonosan szigorodnak, és azoknak az ingatantulajdonosoknak, akik anno gondosan jártak el, most azzal muszáj szembesülniük, hogy ez ma már egyáltalán nem elég.
A hatékony hőszigetelési megoldás: a MAPETHERM EPS PLUS
Ennek az a lényege, hogy a meglévő teljes hőszigetelő rendszerre egy új hőszigetelő rendszert építenek. Az ÉMI Kht. által is bevizsgált rendszer megengedi azt, hogy a maximálisan 8 cm vastagságú, létező polisztirolos hőszigetelő rendszerre legfeljebb 15 cm vastagságú polisztirolos hőszigetelő rendszer kerüljön kialakításra.
A lehetőség pozitívuma, hogy felépítésében és kivitelezésében nem tér el nagyon a normál, homlokzati falra rögzített teljes hőszigetelő rendszertől, lényegében a korábban már megszokott csomóponti megoldások használhatók.
Hőszigetelés meglévő rendszerre
Nézzük meg a különbségeket, amik a klasszikus teljes hőszigetelő rendszerhez képest különböznek. Az alapfelület ráépítés esetén lesz a meglévő rendszer zárórétege, erre pont-perem módszerrel kell majd felragasztani a polisztirol táblákat. Ha esetleg a meglévő rendszert annak idején pogácsás módszerrel ragasztották, ez nem probléma, viszont a ráépített rendszer esetén már nem alkalmazható ez a ragasztás.
A polisztirol táblák dűbelezésekor már figyelembe kell venni azt, hogy a dűbeleket a teherbíró (és A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú) falszerkezethez rögzítsék, és az alapos dűbeltípust és annak darabszámát (min. 6 db/ m2) ebben az esetben is dűbelkihúzási vizsgálat támogatásával határozzák meg.
Szokásos módon történhet a simítóréteg, a lúgálló üvegszövetháló, az alapozó és a színvakolat felhordása. Figyelni kell arra is, hogy a tűzvédelmi rendelkezések is változtak, nemcsak az energetikai követelmények. A rendszer telepítését mindig a jelenleg hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) előírásának figyelembevételével kell megvalósítani.