A megfelelő színű és minőségű falfesték méltatlanul a sor végén kullog, ha felújításról vagy építkezésről van szó, hiszen a festés már az utolsó munkafolyamatok egyikéhez tartozik. Emellett talán úgy gondolhatják az építkezők és a lakásfelújítók, hogy nincs akkora jelentősége, mint például a fűtési rendszer megtervezésének. Ez részben igaz is, de képzeljünk csak el egy lakást szürke, vakolt betonfalakkal! Festett falak nélkül a legszebb burkolat is csak a fal közepén árválkodna, és elveszne a nagy szürkeségben.
A falfesték igenis fontos
Vitathatatlan tény tehát, hogy a falfesték igenis fontos: komfortossá, meleggé, otthonossá teszi lakását. Ráadásul a nyár igazán kedvező időszak azok számára, akik kacérkodnak a felújítás gondolatával, hiszen ebben az időszakban gyorsabb a száradás, és a családok számára sem annyira megterhelő, ha a mesterek munkálkodásának ideje alatt néhány plusz órát a szabad levegőn kell tölteniük. Így a festésre is alkalmas időszak a nyár: gyakorlatilag a legmegfelelőbb időszak arra, hogy felfrissülhessenek a megszokott, unalmas falszínek.
A falfesték ápol és eltakar
Különösen igaz ez abban az esetben, ha az előző falszínek már tele vannak apró tenyér- és ujjnyomokkal, vagy néhány kedves, ámde a legkevésbé sem a falakra illő rajzzal (a kisgyermekes családok tagjai bizonyára mindkettővel találkoztak már). Természetesen a falak nem csak ezek miatt koszolódhatnak el. Elég csak arra gondolni, hogy egy rendszeresen a fallal érintkező széktámla milyen nyomot tud hagyni, vagy az élek óhatatlan leverődése sem éppen kellemes és esztétikus látvány.
Ezek mind olyan sérülések vagy hibák, amelyek javítgathatók ugyan, de miattuk a falfesték már nem fog eredeti fényében tündökölni a falfelületen, hiszen a javítás, legyen az bármilyen precíz is, meg fog látszani.
Ilyenkor a legjobb döntés az újrafestetés, hiszen csak ezzel valósítható meg az egyenletesen szép, foltmentes falfelület.
Fehér, színes, egy- vagy többszínű…
Nem kell ahhoz Picasso-nak lenni, hogy tudjuk, a színek meghatározzák a mindennapjainkat. Azonban az sem mindegy, hogy a választott színek hogyan kerülnek “elrendezésre”. Vannak, akik arra esküsznek, hogy az egész lakásban az összes falfelület fehér színű legyen. Régen ezt kifejezetten javasolták is a frissen épült házak esetében, hiszen a falak mozgása következtében megjelenő hajszálrepedések talán a fehér fal esetében nem annyira feltűnőek, mint egy színes falfelületen. Emellett a fehér optikailag nagyítja a teret, így remek választás lehet kis alapterületű lakások esetében. Olyan szempontból viszont merész választás a fehér falszín, hogy minden apró szennyeződés azonnal meglátszik rajta.
Érdekes hatás érhető el azzal, ha egy helyiségen belül nem csak egy falszín kerül kiválasztásra, hanem a különböző falfelületekre különböző színű falfestékek kerülnek. Sőt, az igazán merészek még a plafont sem fehér falfestékkel festetik le, hanem oda is valamilyen kellemes színt választanak.