Egy előrelátó háztulajdonos nem akkor kezd el gondolkodni a hőszigetelés cseréjén, amikor a hőszigetelő rendszer már teljesen elavult és egyáltalán nem érezni a hőszigetelés hatását. Szerencsére a tapasztalatunk is azt mutatja, hogy egyre többen gondoskodóak, és a tulajdonosok többnyire akkor is felújítják a hőszigetelést, ha maga a homlokzatképzés hibátlan.
Jól is teszik, mert az elmúlt években jelentősen megváltoztak az igények a ház energetikai feltételeivel kapcsolatban, azaz növelni szeretnék a hőszigetelő réteg vastagságát és hatékonyságát.
Jó, ha Ön is tisztában van a hőszigetelés felújításának lépéseivel, hogy tudja, mi is történik a házán. Íme, a 3 szakasz:
- A jó szakember első lépésként az alapfelületet vizsgálja meg:
Hordképes-e, alkalmas-e arra, hogy egy új hőszigetelő rendszert építsünk rá. Sok esetben semmit nem tudunk az eredeti rétegrendről, a hőszigetelő rendszer gyártójáról, és azt sem, hogy a kivitelezés során betartották-e az alkalmazástechnikai elvárásokat. Fel kell tehát tárni a rétegrendet a szilárd falazatig. Meg kell vizsgálni a meglévő hőszigetelő rendszer hálózását és a felületi kéreg réteg vastagságát is. A ragasztóba ágyazott hálónak és a vakolat vastagságának min. 3,5 mm-nek kell lennie.
- Fontos feladat még az eredeti rendszer tűzvédelmi osztályba sorolásának meghatározása:
Ez ugyan költségekkel jár, és ezt már a munka megkezdése előtt figyelembe kell venni. Elvárás, hogy nem lehet rosszabb az „E” éghetőségi osztálynál. Ha ez nem valósul meg, a régi rendszerre nem építhető fel az új hőszigetelés.
- Ezek után jöhet az új rendszer kialakítása
Itt feltétlenül figyelembe kell venni a jelenlegi tűzvédelmi szabályozásokat. Tehát kőzetgyapotból ki kell alakítani a tűzvédelmi sávokat, visszabontva az eredeti hőszigetelést a szilárd homlokzatig.
Természetesen a Mapei szakértelmére bármilyen további kérdés esetén számíthatnak.