Megjelent a penész és kifakult a fal színe? Van egy pénztárcakímélő megoldás!

Sokan fordulnak hozzánk, hogy megjelent a penész a falakon és a fal színe is igen megkopott… De mi lehet a megoldás, ami nem kerül horror összegekbe?  Most mutatunk egy olyan pénztárcakímélő módszert, ami ilyen esetekre tökéletesen alkalmazható.

Kép forrása: fotolia.com

A gondot a régi hőszigetelés problémája okozza. Manapság, ha egy épületet valaki szeretne hőszigetelni, akkor az alkalmazott hőszigetelő lap vastagsága legalább 10 cm, de inkább 15, vagy 20 cm. De nem is olyan régenez az érték inkább egyszámjegyű, nem ritkán 5 cm körüli volt. Ugye milyen furcsán hangzik?

Az akkori energetikai követelmények olyanok voltak, hogy az épület hőszigetelését ennyivel meg lehetett oldani. Ezek a követelmények viszont folytonosan szigorodnak, és azoknak a háztulajdonosoknak, akik akkor gondosan jártak el, most azzal kell szembesülniük, hogy ez ma már közel sem elég.

Íme, a pénzkímélő megoldás: a MAPETHERM EPS PLUS, vagyis a meglévő teljes hőszigetelő rendszerre épített új hőszigetelő rendszer. Az ÉMI Kht. által is bevizsgált rendszer lehetővé teszi azt, hogy egy maximálisan 8 cm vastagságú, meglévő polisztirolos hőszigetelő rendszerre maximum 15 cm vastagságú polisztirolos hőszigetelő rendszer kerüljön.

MEGLÉVŐ HOMLOKZATI HŐSZIGETELÉS FELÚJÍTÁSA AZ ÚJ ENERGETIKAI KÖVETELMÉNY MINDEGYIKÉNEK MEGFELELŐEN 

A megoldás előnye, hogy felépítésében és kivitelezésében nem tér el lényegesen a hagyományos, homlokzati falra rögzített teljes hőszigetelő rendszertől, lényegében ugyanazok a csomóponti megoldások alkalmazhatók, mint a korábban már megszokott.

Nézzük meg, hogyan is kell eljárni olyan esetben, amikor meglévő rendszerre szeretnénk szigetelni.

  • Először is szükséges meggyőződni arról, hogy a meglévő rendszer tűzvédelmi besorolása legalább B-s1,d0, illetve a hőszigetelő anyag tűzvédelmi osztálya legalább E, vagy annál jobb. Ezt persze nem a tulajdonosnak, vagy a kivitelezőnek kell meghatároznia, vagy igazolnia, hanem az ÉMI Kht.-t kell megbízni ennek a vizsgálatával. Ezt a vizsgálatot az ÉMI viszonylag gyorsan elvégzi és a költsége sem jelentős.
  • Ezen túl a kivitelezőnek azt is ellenőriznie kell, hogy a meglévő hőszigetelő rendszer felülete alkalmas az új hőszigetelő rendszer fogadására. Ha mindezek adottak, akkor ráépíthető az új rendszer a régire.

Most tekintsük át azokat a különbségeket, amik a hagyományos teljes hőszigetelő rendszerhez (THR) képest eltérnek. Az alapfelület ráépítés esetén nem más, mint a meglévő rendszer zárórétege, erre kell tehát pont-perem módszerrel felragasztani a polisztirol táblákat. Ha esetleg a meglévő rendszert annak idején pogácsás módszerrel ragasztották, ez nem probléma, viszont a ráépített rendszer esetén már nem alkalmazható a pogácsás ragasztás.

A polisztirol táblák dűbelezésekor természetesen figyelembe kell venni azt, hogy a dűbeleket a teherbíró (és A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú) falszerkezethez kell rögzíteni, és a pontos dűbeltípust és annak darabszámát (min. 6 db/ m2) ebben az esetben is dűbelkihúzási vizsgálat segítségével kell meghatározni.

A simítóréteg, a lúgálló üvegszövetháló, az alapozó és a színvakolat felhordása a szokásos módon történik. Amire viszont még nagyon fontos odafigyelni, azok a tűzvédelmi előírások. Az elmúlt évek során ugyanis nemcsak az energetikai követelmények, hanem a tűzvédelmi előírások is változtak, és a rendszer telepítését mindig a mindenkori érvényes Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) előírásának figyelembevételével kell megvalósítani.

Ha a hőszigeteléshez szeretne árajánlatot kapni, kattintson ide >>

Kérdezek a szaktanácsadótól