Mire kell figyelni a hőszigetelés leglátványosabb részénél?

Ha most tervezed az otthonod hőszigetelését, biztosan sok információnak utánaolvastál már. A hőszigetelés leglátványosabb része a színezés folyamata, de még itt is lehetnek buktatók, amik veszélyeztetik a hőszigetelés sikeres végeredményét. Lássuk ezt a szakaszt most részletesebben!

Milyen lépésekből áll a színezés, amelynek során a falak elnyerik végső megjelenésüket?

Alapozás

Ennek a lépésnek fontos funkciója van: az egyenletes nedvszívás a feladata, illetve az, hogy a színvakolat megfelelően tapadjon, ezért igényel szakszerű kivitelezést. A besimított felület száradása nagyjából 1 napot vesz igénybe, ezután lehet felvinni a felületre az alapozót. 

Fontos tudni, hogy a különböző vakolattípusokhoz a kötőanyagukban megegyező alapozót kell használni, de használható például a Mapei Universal Base Coat alapozó is.  Az Universal Base Coat a legújabb technológiának köszönhetően megújító hatású, felhordható meglévő bevonatokra még akkor is, ha azok eredete bizonytalan (ásványi, akril, szilikát, szilikon, elasztomer). Ez lehetővé teszi a régi, frissítésre vagy javításra szoruló hőszigetelő rendszerek, festések vagy vakolatok felújítását. 

Milyen színű legyen az alapozó?

Az alapozók színezhetők, és javasoljuk is, hogy a vakolat színével megegyező vagy nagyon közeli árnyalatú legyen az alapozó. A fehér alapozó mellett szól ugyanakkor, hogy alkalmazásakor a folytonossági hibák jól észrevehetők és javíthatók.

  • Színezés

A vakolásnál figyelembe kell venni a környezeti hatásokat:

  • színezéskor kerülni kell az erős napfényt, tervezni kell a nap járásával
  • a 85% feletti páratartalom sem megfelelő
  • nyári melegben az anyagszükséglet kicsit több
  • a legalacsonyabb hőmérséklet, amin még felhordható a vakolat, 5 Celsius fok, az aljzaton mérve
  • a legmagasabb hőmérséklet, amin még felhordható a vakolat, 35 Celsius fok, szintén az aljzaton mérve
  • védeni kell a felületet az esőtől

A színvakolat adja a homlokzat végső megjelenését, és biztosítja a környezeti károk elleni védelmet. Ezért kell alaposan és körültekintően kivitelezni ezt a lépés, hiszen ez a réteg lesz az épület „kabátja”.

A színvakolat felhordása előtt 12-24 óra száradási időt kell hagyni. A színvakolatok ma már pasztaszerű állagúak, úgynevezett vödrös vakolatok, amelyek átkeverés után azonnal felhordhatók a falakra. A felhordás után következhet a struktúra kialakítása, ami a végső felületet fogja adni.

A szín kiválasztásakor nem kell kompromisszumot kötnünk, a Mapei színválasztékában 1200 szín áll a rendelkezésedre, biztosan megtalálod a neked legjobban tetszőt!

További részleteket a színezésről az alábbi videóban találsz:

Kérdezek a szaktanácsadótól