Milyen vastagságú hőszigetelés javasolt családi ház esetén?

Minden tervezés során felmerülő kérdés, amivel úton-útfélen találkozunk. Szakmai ajánlások, különböző termékek katalógusai tartalmazzák ezt a látszólag egyszerű kérdést, amire meglepő módon igen eltérő válaszok vannak. Számos olyan ügyfelünk volt már, aki lelkiismeretesen beleásta magát a témába, szakmai cikkeket olvasott és fórumokat látogatott, végigkérdezte összes ismerősét, mégsem tudta eldönteni, milyen vastag hőszigetelést válasszon.

Lássuk, mi a kiindulópont a hőszigetelés vastagságával kapcsolatosan! 

A hőszigetelés szükséges vastagsága több tényezőtől függ. Ezek a tényezők ráadásul egymásra is hatással vannak, éppen ezért a válasz pillanatok alatt elbonyolódik.

A hőszigetelés vastagságát mindig a meglévő szerkezettől függően, méretezéssel lehet meghatározni. Először is függ a szigetelendő falszerkezet típusától, illetve hőszigetelő képességétől. Más lesz egy 15 cm-es vasbeton fal hőszigetelő képessége és más egy 38 cm-es vázkerámia falazaté. 

A hőszigetelés hatékonysága

Tudjuk, hogy minél rosszabb hőszigetelő a fogadó szerkezet, a hőszigetelés annál hatékonyabb. A vasbeton fal esetében például sokkal hatékonyabb, mint a már eleve jól szigetelő vázkerámián, ahol a hatékonyság 10% alatt van.

Az is jól ismert tény, hogy a hőszigetelés hatékonysága fordított arányban van a szigetelés vastagságával, vagyis nem érdemes a szigetelés vastagságát bizonyos határon túl növelni. Ezt a határt megtalálni azonban korántsem könnyű feladat.

Általánosságban elmondható, hogy az alkalmazott hőszigetelő anyagok vastagsága az elmúlt évek során folyamatosan nő. Az 1980-as évekig egyáltalán nem használtak hőszigetelést, ekkor még nem volt szempont az energiatakarékosság, és a fűtést is a korábbi tapasztalatokra alapozva számították ki.

A 90-es évek elején kezdett nálunk is megjelenni a gyakorlatban. De amíg 20 évvel ezelőtt 5 cm vastag hőszigetelő anyagot használtunk, addig ma már ritkán építenek 10 cm-nél vékonyabb lemezzel hőszigetelő rendszert. Legtöbb esetben a 15 cm-es, vagy akár 20 cm vastag rendszerek a jellemzők, ha például egy fehér EPS hőszigetelő anyagot veszünk alapul. 2020-tól a szigetelés vastagságának alsó határa 16 cm lesz. 

Természetesen ma is használnak kifejezetten vastag szigetelést: a 30-35 cm vastagságot már a passzív házak homlokzati falain találunk, de ez Magyarországon még viszonylag ritka.

Milyen egy jó hőszigetelő rendszer? Egyáltalán miért fontos rendszerben gondolkodni? Most minden kérdésére választ kap ingyenesen letölthető kiadványunkból>>

Kérdezek a szaktanácsadótól