Azt már régóta tudjuk, hogy a hőszigetelés vastagságán nem érdemes spórolni. Aki túlságosan vékony szigetelés mellett dönt (mert a költségvetés szempontjából ez előnyösebb), az nem fogja tudni biztosítani az energiaszámlák elvárt csökkenését. Vastagabb hőszigetelés esetében azonban felmerül 2 kérdés:
- Milyen vastag kell legyen ahhoz, hogy a számláink érezhetően kisebbek legyenek?
- Megéri-e befektetni a vastagabb szigetelésbe, mikor térül meg a beruházásunk?
Milyen vastag legyen a hőszigetelés?
Mint az élet számos egyéb területén, itt sem fogunk receptet találni. A szigetelés vastagságát ugyanis számos tényező befolyásolja, elsősorban a szigetelőanyag tulajdonságai és a falszerkezet anyaga és vastagsága.
Bizonyára Ön is tudja, hogy a hőszigetelés vastagságának növelésével nem egyenes arányban csökken a hőveszteség. Ezt úgy szoktuk megfogalmazni, hogy az első cm szigeteléssel takarítjuk meg a legtöbb energiát, utána ez a teljesítmény fokozatosan csökken. Egy bizonyos vastagság felett a többletvastagság már nem biztosítja a fűtési költségek arányos csökkenését.
A túlságosan vastag szigetelés még műszakilag is gondot okozhat, mivel a szigetelőanyag felfogásával hosszú távon problémák adódhatnak. 25-30 cm vastag szigeteléseknél már a szigetelőanyag súlya is jelentős teher, amit megfelelően rögzíteni kell ahhoz, hogy a szigetelés több évtizedes élettartama alatt biztonsággal megálljon a falon.
Hogy valóban hosszú élettartamú és optimális vastagságú hőszigetelést biztosítson, a szigetelőanyagok minőségén túl arra is gondot kell fordítania, hogy a kivitelezést szakszerűen végezzék el. Mindig olyan csapatot válasszon, amelyik rendelkezik referenciákkal, az sem árt, ha többéves tapasztalatot is maguk mögött tudhatnak.
Mikor fog megtérülni a befektetésem?
Amikor házunk szigetelését elkészítjük, hosszú távú megoldásban gondolkodunk. Nyilván a gyenge hőszigetelési értékkel bíró falak (amilyen a vasbeton) esetében nagyon hatékonyan tud működni a szigetelés, és látványos eredményeket fogunk tudni elérni. Ez az ügyfelünk például 70%-os energiamegtakarítást ért el a hőszigetelés segítségével:
Egy önmagában is jól teljesítő fal (például téglafal) esetében már nem számíthatunk ennyire kimagasló megtakarításokra. De még ebben az esetben is, ha értelmes időtávban (minimum 10 évben) gondolkodunk, gyakorlatilag minden hőszigetelési vastagság olcsóbb, mint az általa megtakarított energia ára.
Milyen egy jó hőszigetelő rendszer és a hozzá tartozó színvakolat? Töltse le ingyenes Hőszigetelési kisokosunkat, mert a segítségével jó döntést fog tudni hozni a hőszigetelés megvásárlásánál!