Mikor van szükség páraáteresztő hőszigetelésre?

A hőszigetelési technikáknak és anyagoknak a szinte végeláthatatlan sora nagyban megnehezíti az ingatlantulajdonosok dolgát. Milyen vakolatot válasszunk, és mikor érdemes a páraáteresztő hőszigetelési forma mellett döntenünk? Egyáltalán miben különbözik az effajta megoldás a többitől? Tisztázzuk a fogalmakat, hogy könnyebb legyen a döntés!

 

Mit is kell tudni a páraáteresztő szigetelésről?

A páraáteresztő, más néven lélegző hőszigetelés előnye, hogy a hagyományos hőszigetelési formákkal szemben könnyedebben elvezeti, úgymond kiereszti a falban lévő vizet a külvilág felé. Egy esős, párás időszak után hamarabb száradnak a falak, ha ilyen hőszigetelési anyaggal vannak körbevéve. Viszont nem minden esetben nyújt kizárólagos megoldást a lélegző hőszigetelés. A legtöbb esetben bőven elég a hőszigetelési rendszerek hagyományosabb változata. De most nézzük meg azokat az eseteket, amelyeknél kifejezetten ajánlatos a páraáteresztő hőszigetelés alkalmazása.

Völgyben vagy tóhoz közeli, páradús környezetben

Az ilyen tájakon épülő házak bizony sokkal magasabb páratartalomnak és vizesedésnek vannak kitéve, mint hétköznapi társaik. Ahol a levegő szinte egész évben páradús a környezeti hatások miatt, ott rendkívül ajánlatos a lélegző hőszigetelés használata. Hiszen ebben az esetben ez a megoldás biztosítja majd a tulajdonost arról, hogy a ház (ha megtörtént a szigetelés előtt a falak vízszigetelésének kialakítása is) nem fog rohamos vizesedésnek, penészesedésének indulni.

Meglévő ásványi vakolatos, régi épületek esetében

A falak a régi (60-100 éves) épületeknél még olyan anyagból készültek, amelyeknek ásványianyag-tartalma magasabb, ezáltal a vízkicsapódás jellemző jelenség náluk. Ahhoz, hogy a falak a hőszigetelés alatt is úgymond lélegezni tudjanak, a páraáteresztő hőszigetelés lesz a legtökéletesebb és biztonságosabb megoldás.

Vályogból készült épületek esetében

A vályog mint anyag már önmagában vizesebb bázisú, ezért fontos odafigyelnünk arra, hogy a hőszigetelés után is lehetősége legyen „kiadni magából a vizet”. A páraáteresztő hőszigetelés tökéletes megoldást nyújt ebben az esetben is!

Egy szó, mint száz, rendkívül sok tényező befolyásolja, hogy éppen milyen típusú hőszigetelő rendszerre van szükségünk, házunk szigetelését illetően. Ha Ön sem biztos a dolgában, akkor bátran kérjen személyre szabott szakmai tanácsot a MAPEI szakembereitőlhogy a végeredmény mindenki számára tökéletes legyen! 

Kérdezek a szaktanácsadótól