Miért olyan fontos az energia megtakarítás?

Az energia megtakarítás kulcsfontosságúvá vált az emberek életében, hiszen házak építésével kapcsolatban már jogszabályok sokasága határozza meg, hogy milyen energetikai követelményeknek kell megfelelnie egy ingatlannak. Persze, nemcsak emiatt lényeges tényező az energia megtakarítás. Ha a ház megfelelően hőszigetelt, akkor az érkező fűtésszámla sem hat sokkolóan a lakókra, még a leghidegebb téli hónapokban sem.

Amikor bővíteni kell a házat…

Egyszercsak a legtöbb család életében elérkezik az a pillanat, amikor a családtagok szembesülnek vele, hogy kinőtték a házat, nagyobb térre van szükségük. Ezt több dolog is indukálhatja, de a leggyakoribb ok a család gyerekekkel való bővülése, illetve az, hogy az addig egy szobában is jól megférő testvérek hirtelen saját kuckóra kezdenek el vágyni.
Persze, számtalan más ok is lehet, az sem ritka, hogy több generáció együttélése teszi szükségessé a házbővítést.

Terjeszkedjünk! De merre?

Ha már megfogalmazódik a bővítés gondolata, akkor nem kell sok idő ahhoz, hogy a gondolatot tett kövesse, és belevágjanak az érintettek a bővítési munkálatokba. Első körben azt kell eldönteni, hogy milyen irányba történjen a terjeszkedés, vagyis a ház alapterületét növeljék meg a tulajdonosok, vagy inkább a tetőtérbeépítést válasszák. Ez azonban nem csupán a vállalkozó kedvű tulajdonosok döntése, hiszen szabályok sokasága határolja be, hogy mit lehet és mit nem, ha valaki nagyobb térben szeretné élni az életét. Sok esetben nem biztos például, hogy a telek alapterülete lehetővé teszi az oldalirányú terjeszkedést, ezért kézenfekvő megoldás, ha a bővítés a tetőtér beépítésével valósul meg.
A terjeszkedés iránya azonban az energia megtakarítás szempontjából nem annyira meghatározó. Egy biztos, ha nagyobb lesz a lakótér, akkor több energiát használnak majd el a lakók. Csak az nem mindegy, hogy a kivitelezés minősége lehetővé teszi-e az energia megtakarítást vagy sem.

Tetőtér pro és kontra

Mint minden építkezéssel kapcsolatos tevékenységnél, a tetőtér beépítése esetén is mérlegelni kell az esetleges előnyöket és hátrányokat. Lássuk, hogy tetőtér vonatkozásában melyek ezek!

Hátrányok:

  • A sajátságos térhasználat (gerendák “rossz” helyen) miatt gyakori, hogy nem találnak a lakók méretben megfelelő bútorokat, így azokat készíttetni kell, amelynek költsége magasabb, mintha kereskedelmi forgalomból kerülne beszerzésre.
  • Különös gondot kell fordítani az ablakok elrendezésére is, hiszen fontos, hogy kellő mennyiségű természetes fény áramoljon be a lakótérbe.
  • A szigetelés különleges figyelmet kíván.

Előnyök:

  • Ami hátrány, abból könnyedén kovácsolható előny is, hiszen az egyénileg készíttetett bútorok sehol nem fognak visszaköszönni a tulajdonosokra.
  • Bővül a lakótér.
  • Javul az épület energetikai besorolása.
  • Nőhet a ház piaci értéke.

Hogy ne vesszen az energia…

Amennyiben a tetőtér beépítésére esik a választás, úgy a terveztetés előtt érdemes a ház hőkamerás vizsgálatának elvégzése. Ezzel ugyanis kimutatható a tető légtömörsége, valamint az esetleges részszigetelés hiányosságai. Érdemes a hőszigetelést a zárt szerkezetekben – úgy mint falak, áthidalók, betonkoszorúk és pillérek – is feltérképezni. Az eredmény birtokában már jó esélye van rá, hogy meg tudja előzni a későbbi páralecsapódást, penészesedést, valamint a várható hőveszteség helye és mértéke is nagy biztonsággal megállapíthatóvá válik.
A megfelelő hőszigetelés tehát garantálja, hogy nem az utcát fűti majd a tulajdonos. Az energia megtakarítás jegyében azonban az is fontos, hogy mennyi természetes fény áramlik be a tetőtérbe, valamint arra is érdemes odafigyelni, hogy az új lakótérben található lámpák energiatakarékos izzókkal működjenek.

Belevágjak vagy ne?

Kétségtelen, hogy a tetőtér beépítése nem kis munka, hiszen gyakorlatilag felér egy kisebb építkezéssel. Azonban abban az esetben, ha a tető szerkezete és formája lehetővé teszi, akkor a legjobb megoldás lehet, ha nagyobb lakótérre vágynak a tulajdonosok.
A megfelelő hőszigetelés gondoskodik arról, hogy érvényesülhessen az energia megtakarítás, a tetőtér berendezésének pedig csak a fantázia szabhat határt.

Kérdezek a szaktanácsadótól