Igen fontos kérdés az, hogy melyik hőszigetelés illik a legjobban a házadra, hiszen már rövid távon is igen nagy lehet a különbség a valódi, hatékony, szakszerű hőszigetelés és a látszatmegoldás között.
Az első lépés meghatározni a célt: azt a konkrét energetikai osztályt, amelybe el szeretnénk jutni, illetve az épület jellemzői alapján azt is el kell dönteni, hogy milyen hőszigetelő anyag kerüljön felhasználásra. Nézzük a lehetőségeket!
Többféle szigetelőanyagot ismerünk, de állítható, hogy a polisztirol (EPS) rendszerek ezek közül manapság a leggyakrabban használtak.
Polisztirol / EPS
Amit a köznyelvben hungarocell hőszigetelésnek hívnak, az valójában az EPS (expandált polisztirol). Ez egy homlokzati hőszigetelésre használható lap, amely nagy mennyiségű levegőt zár, és ennek köszönhetően igen jó hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik. Rendszerint a homlokzat hőszigetelésére használják, és a lábazatvonal felett építik be.
A hungarocell hőszigetelés viszonylag olcsó, könnyű beépíteni, tartós, és nem gyúlékony. A hungarocell kiváló homlokzati hőszigetelő lemez, viszont lábazatra használni nem javasolt. Vízzel való érintkezés hatására a polisztirol lapok hőszigetelő képessége az idő múlásával csökkenhet, és a stabilitás is kérdésessé válik.
A lábazatra inkább a víznek-fagynak is ellenálló XPS hőszigetelő (expandált polisztirol) ajánlható. Ablakok környékén és a bélletekben pedig akár az XPS akár a grafitos polisztirol hőszigetelést is érdemes használni, mivel ennél az anyagnál a vékonyabb szigeteléssel is erősebb hatás érhető el.
Ásványgyapot hőszigetelés
Az ásványgyapotos megoldások komoly konkurenciát jelentenek az EPS számára. Némileg ugyan drágább, de cserébe még hatékonyabb szigetelést képes biztosítani a polisztirolnál.
Az ásványgyapot hőszigetelésnél az elsődleges alapanyag a vulkáni aktivitás során keletkezett bazaltkő. Ez a hőszigetelés előnyös, mert alak- és mérettartó, életciklusa pedig azonos az épületek élettartamával. Mivel az anyag csak 1000 fok felett olvad, egy esetleges tűzesetnél kiválóan védi házunk szerkezetét, és meggátolja a lángok terjedését. Mindezek mellett minimális hangszigetelést is lehetővé tesz.
Ha az ásványgyapot mellett döntesz, a rendszer kiépítésénél figyelembe kell venni, hogy a fajsúlya sokkal nehezebb. Viszont ez a hőszigetelés lehetővé teszi a nedvesség távozását. A régebbi épületeknél akkor válik szükségessé az ásványgyapot hőszigetelés, amikor alulról jövő nedvesség elleni szigetelés már nem tökéletes.
Tetőtér szigetelés – PIR hőszigetelés
A tetőtérrel rendelkező házak olyan kihívást jelentenek, amelyre különös figyelmet kell fordítani a hőszigetelés terén, mivel nagyobb felületük van, ahonnan a hőmérséklet átjuthat. A PIR szigetelőlemezek körülbelül fele akkora vastagságot igényelnek, mint a hagyományos szigetelési formák, hogy ugyanazt a hőteljesítményt teljesítsék. Alacsony R-értéket érnek el, mindössze 0,021 W/mK. Ma ezt tekintik a legnagyobb energiamegtakarítási lehetőségnek.
Kis súlya alkalmas a modern építési módszerekre és a könnyebb tartószerkezetekre is. Könnyen kezelhetők és szállíthatók, így a telepítés sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint a hagyományos szigetelők.
Ezek a szigetelőlapok különböző vastagságban, 12mm-150mm között kaphatók, mindegyiket kifejezetten a hőhidak kiküszöbölésére tervezték.