Hogyan takaríthatunk meg többet homlokzati hőszigeteléssel?

Megtakarítás homlokzati hőszigeteléssel. Mik a helyes lépések?

A homlokzati és egyéb hőszigetelés elvégzése mellett a régi nyílászárók, cseréjével és a fűtés korszerűsítésével tehetünk a legtöbbet egy ház kényelmes és gazdaságos működtetéséért.

Igen ám, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen ütemezésben végeztetjük el a három különböző munkálatot: homlokzati hőszigetelés, nyílászáró csere, fűtéskorszerűsítés.

Nyílászárók

A régi nyílászárók cseréjére mindenképp a homlokzati hőszigetelés kiépítése előtt kerítsünk sort. Mivel fordított esetben, az éppen elkészült szigetelés rétegrendjét kell egy-egy új nyílászáró beszerelésekor visszabontani, ez pedig elég értelmetlennek látszó lépés.

Ugyanakkor, ha már új és korszerű nyílászáróink vannak, lehetőleg még a fűtési szezon megkezdése előtt a homlokzati hőszigetelést is alakítsuk ki, ne várjunk a szigeteléssel a következő szezonig.

Miért? Gondoljunk csak bele abba, hogy ha van egy rosszul szigetelő, hőhidas falunk, de az új és korszerű nyílászárók, mivel éppen erre lettek kitalálva, már sokkal jobban zárnak, s így kevesebb szellőzést tesznek lehetővé.

Mi történhet ebben az esetben? Előállhat egy hőtechnikailag felemás, szerencsétlen helyzet. A rosszabbul szellőző belső tér és a meglévő, nem megfelelően szigetelő, hőhidas fal, vagy falak eredményeként a belső falakon jóval nagyobb eséllyel alakulhat ki páralecsapódás, s ennek következtében sokkal nagyobb esélye lehet a penészesedésnek is.

Tehát, mivel az energetikai felújítás több egymást támogató munkafolyamat egésze, ne várjunk e fázisokkal több telet, hanem, ha csak tehetjük, végezzük el egységesen valamennyi szükséges feladatot.

A nyílászárókkal kapcsolatban egy jó tanács: ahogy semmilyen termékből, a modern nyílászárókból sem érdemes a legolcsóbbat megvásárolni. Ha Önök a jövőre is gondolnak, a tartósan jó működésre és használatra, akkor ajánljuk, hogy minőségi, háromrétegű üvegezésű nyílászárókat válasszanak, és a beépítési mélység ne legyen kevesebb 75 mm-nél.

Fűtés korszerűsítés

A harmadik nagyon fontos, az energetikai működtetést befolyásoló tényező a fűtés. Egy jól átgondolt energetikai felújítás a legtöbb esetben tartalmazza a fűtés korszerűsítését is.

Mégpedig a nyílászárók cseréje és a hőszigetelés kiépítése után. Ha mindez már készen van, az épület fűtési igénye is kisebb lesz. Márpedig a korábbi fűtőeszközünk, valószínűleg az eredeti fűtési igényre lett kalibrálva, és a meglévő fűtési eszközt jelentősen kisebb teljesítménnyel működtetni, ritkán jelent gazdaságos és kényelmes megoldást a szigetelés és a nyílászárócsere után.

A kisebb igényű fűtés egy nagyobb teljesítményű kazánnal jellemzően, jóval többe kerül, mintha egy megfelelő teljesítményű kazánt üzemeltetnénk. A korszerűbb fűtés kialakítása azonban a működés hatásfokát önmagában is feljavítja, gázkazánok esetében például, szinte kötelező már a kondenzációs kazán alkalmazása.

Konvektoros fűtés esetén egy jó tanács: Amennyiben parapetes kivezetésű, régi gázkonvektorjainkat szükséges újakra cserélnünk, úgy ezt a homlokzati hőszigetelés kialakítása előtt, vagy a megfelelő csomóponti kialakítással, párhuzamosan végezzük el.

Megtakarítás homlokzati hőszigeteléssel – Megfelelő hőszigetelő rendszer

Családi házak homlokzati hőszigeteléséhez ajánljuk Önöknek a praktikus, könnyen felépíthető, kedvező árú, rendszergaranciával rendelkező, minősített Mapetherm PS homlokzati hőszigetelőrendszert.

 

Kérdezek a szaktanácsadótól