Belülről sokkal egyszerűbb lenne hőszigetelni: nem lenne szükség a sok esetben bonyolult állványzat megépítésére, azt a helyiséget szigetelnénk, amelyik a problémás (hűvösebb, penészesedő), szuperszonikus sebességggel elkészülne… És jóval olcsóbb is lenne! Mégis, ha szakembert kérdez, nem fogja javasolni a belső hőszigetelést. Miért?
Miért kerülje el a falak belső hőszigetelését?
- A falak hőtároló képessége
Még a fizikaórákról emlékezhetünk rá, hogy az alacsony és a magas hőmérséklet kiegyenlítődésre törekszik. Egy fűtött lakás esetében a benti meleg kifelé, a kinti hideg pedig befelé áramlik. Ennek a folyamatnak állja útját a ház fala. A szigeteletlen házfal kívülről befelé haladva egyre melegebb lesz: a fal külső oldalának hőmérséklete kürülbelül megegyezik a kinti hőmérséklettel, a fal szoba felőli oldalának hőmérséklete a bentivel.
Mi történik, ha hőszigetelés kerül a falra? Külső hőszigeteléskor a kinti levegő útját elállja az újonnan felrakott réteg. A fal teljes egészében fel fogja tudni venni a benti hőmérsékletet, és a hőt tárolni fogja. Ezért kerül a fűtés egyre kevesebbe.
Ha viszont a hőszigetelés belülre kerül, a fal hőtároló képessége teljesen kihasználatlan marad. Sőt, a fal a szigetelés mögött teljesen felveszi majd a kinti hőmérsékletet, sugározni fogja a hideget.
- Vezetékek
Belső oldali hőszigetelés esetén a falban lévő vezetékek is a szigetelésen kívülre kerülnek. Mivel a fal gyakorlatilag teljes keresztmetszetében felveszi a kinti hőmérsékletet, tartósan fagypont alatti hőmérsékletek esetén elfagyhatnak a vezetékeink.
- Hőhidak kialakulása
Ott, ahol a hideg homlokzati fal találkozik a meleg födémekkel, hőhidak fognak kialakulni. A pára lecsapódik, amivel kiváló táptalajt biztosítunk a penészgombának.
Mit tegyen az, akinek nincs más lehetősége, csak a belső szigetelés?
Ilyen eset is előfordulhat. Ha műemlék épületben lakik, ahol nem bonthatja meg a homlokzatot, vagy a lakóközösség nem tud megegyezni a hőszigetelést illetően, és Ön szeretné komfortosabbá tenni a lakását, akkor egyetlen opcióként a belső szigetelés marad.Ennek kivitelezésében nagyon körültekintően kell eljárni, tapasztalt, komoly referenciákkal rendelkező szakemberre lesz szükség.
A szigetelőrétegek között sehol nem maradhat rés, mert a résekben lecsapódhat a pára, ami nedvesíti a falat, és beindítja a penészesedést. Ennek elkerülése érdekében a hőszigetelő anyag belső oldala felől érdemes egy párazáró, hőszigetelő fóliát használni plusz rétegként.
Segítünk, hogy megtalálja az Ön számára legmegfelelőbb hőszigetelő rendszert! Töltse le ingyenes kiadványunkat, hogy tisztán lásson a hőszigetelés területén>>