Így lesz az otthona kívülről is a legszebb

A nyári meleg, a tűző napsütés sok kültéri felújítást befolyásol, több hibát is el lehet követni ilyenkor. Íme, pár jó tanács, ha nem szeretne foltos, hibás falakat, és ragaszkodna a legjobb minőségű munkához, az időjárási körülmények ellenére is.

BIZTONSÁGOSABBAN, JOBBAN: A NYÁRI HOMLOKZATI HŐSZIGETELÉS TITKA

Mit tehetünk, hogy a ma általános külső megoldásnak tekinthető homlokzati hőszigetelő rendszerünk a lehető legjobb minőségben készüljön el, még a legnagyobb nyári melegben is? Íme, pár szakértői tanács.

  • Először is, az egész épületet be kell állványozni.

A teljes állványzat biztosítani tudja, hogy egy-egy összefüggő homlokzaton ne legyen szükség az állvány mozdításával, függőbe állításával, rögzítésével foglalkozni a munkafolyamatok során. Az esetlegesen előforduló átállási szünetek bizony még az erősítő kéreg felvitelekor is meglátszódhatnak a végső felületen is. Színvakolat felvitelekor pedig biztosan látszódni fog egy-egy ilyen átállás nyoma.

  • Még egy nagyon fontos dologra lehet használni a szabályosan felépített állványt: be lehet borítani a teljes állványzatot állványvédő hálóval.

Ez egyrészt egységesen beárnyékolja a homlokzat teljes felületét, másrészt csökkenti a légmozgást, a szél szárító hatását a munkák során.

  • Érdemes a munkát úgy szervezni, hogy a színezésre kerülő homlokzat elkészüljön, mielőtt nem éri közvetlen napsütés.
    Ez azt jelenti, hogy a keleti homlokzathoz már hajnalban hozzá kell kezdeni. A többi homlokzatot pedig a tájolás, a méret és a kapacitás függvényében ajánlott beütemezni.
  • A munkához használt anyagokat érdemes lehetőség szerint hűvös helyen tárolni.
    Ebből a szempontból egy félkész családi ház garázsa, vagy pincéje sokkal jobb, mint egy sötét színű fém konténer.

Kép forrása

Vizsgáljuk meg, mit lehet tenni a különböző anyagok bedolgozásakor. Ehhez is van pár jó tanácsunk, amiket nyáron érdemes betartani:

  • A tapasz, például a MAPETHERM Ragasztótapasz vagy a MAPETHERM AR1 bekeverésekor feltétlenül ki kell engedni a napon felmelegedett vizet a tömlőből. A hideg anyag és a hideg víz keveréke jelentősen lassabban fog kötni, könnyebb lesz vele dolgozni.
  • A legkényesebb munkafázis a színvakolat felvitele, például SILANCOLOR TONACHINO vagy GRAFFIATO vagy QUARZOLITE TONACCHINO vagy GRAFFIATO anyagokkal.

Ezt igazán tökéletesen nem lehet foltokban javítani, azaz elsőre kell jól elkészíteni. Egy-egy egybefüggő homlokzatfelületen nincs lehetőség átállásra, utólagos pótlásra, meghúzott vakolat mellé dolgozásra.

Először is minimum annyi emberrel kell nekifogni a munkához, ahány állványszint van, de a legjobb, ha kétszer annyi ember fog neki. Egy-egy szinten az egyik folyamatosan húzza fel az anyagot, a másik pedig struktúrálja azt.

Érdemes fentről lefelé kis időbeli elcsúszással indulni, hogy fentről ne essen a kész felületre vakolat, illetve a különböző szinteken dolgozók ne akadályozzák egymást a csatlakozó felületeknél.

A munkát az adott homlokzat befejezéséig nem szabad megszakítani, és különösen a strukturálást érdemes összeszokott kollégákra bízni.

Amennyiben a fentieket szem előtt tartjuk, sokkal nagyobb biztonsággal és sokkal jobb minőségben, kevesebb bosszúsággal készülhetnek el a homlokzati hőszigetelő rendszerek, akár még a legnagyobb nyári meleg idején is.

Örömmel segítünk hőszigeteléssel kapcsolatos szakmai kérdésben, a tökéletes megoldás megtalálásában, hogy a legjobb eredmény már elsőre véglegesen készüljön el! 

Kérdezek a szaktanácsadótól