Hungarocell hőszigetelés: igen vagy nem?

Amit a köznyelvben úgy hívunk: hungarocell hőszigetelés, az valójában az EPS (expandált polisztirol). Ez egy homlokzati hőszigetelésre használható lap, amelynek 98%-a levegő, és ennek köszönhetően igen jó hőszigetelő tulajdonságot tudhat magáénak. Rendszerint a homlokzat hőszigetelésére használják, és a lábazatvonal felett építik be. De mire érdemes használni, és mire nem?

A legfontosabbak a hungarocell hőszigetelésről

A hungarocell hőszigetelés viszonylag olcsó, könnyű beépíteni, tartós, és nem gyúlékony. Azonban vigyázzunk, hogy szakszerűen építsék be, ugyanis ha a hőszigetelő lemezek közt hézagok maradnak, ezekbe beköltözhetnek a rovarok. A hungarocell kiváló homlokzati hőszigetelő lemez, viszont lábazatra használni nem javasolt. Vízzel való érintkezés hatására a polisztirol lapok hőszigetelő képessége az idő múlásával csökkenhet, és a stabilitás is kérdésessé válik.

Amit a köznyelvben úgy hívunk: hungarocell hőszigetelés, az valójában az EPS (expandált polisztirol)

Hungarocell hőszigetelés 1×1

Ha homlokzati hőszigetelésben gondolkodunk, kézenfekvő választásnak tűnik az EPS. Már csak azért is, mert hazánkban ez a legelterjedtebb hőszigetelő anyag, vagyis kivitelezőt is ehhez találhatunk a legkönnyebben. Az ára a ma piacon lévő hőszigetelő anyagok közül a legkedvezőbb, és homlokzatra alkalmazva az idő múltával sem csökken a hőszigetelő képessége. 

Nem korhad, nem rothad – az ultraibolya sugárzás viszont hajlamos besárgítani a felszínét. Ezért is elkerülhetetlen, hogy a ragasztást követően mielőbb sor kerüljön a hálózásra, élvédőzésre és a végleges színének kialakítására. Vegyszerekkel szembekerülve ellenálló, valamint a kémiailag semleges hatása miatt nem fejt ki semmilyen káros hatást a környezetre.

A hungarocell hőszigetelés felrakásakor nem szabad elfeledkezni a fal előkészítéséről! Ha málló, poros falra kerül fel a hőszigetelés, az még pár évet sem fog kibírni. 

Hungarocell hőszigetelés. Hova igen, hova nem?

Az EPS-sel szemben lábazatra inkább a borsosabb árú, de víznek-fagynak is ellenálló XPS hőszigetelő (expandált polisztirol) ajánlható. Ablakok környékén pedig a grafitos polisztirol hőszigeteléssel járunk a legjobban, mivel ennél az anyagnál a vékonyabb szigeteléssel is erősebb hatás érhető el.

Hungarocell hőszigetelés. De mire érdemes használni, és mire nem?

Ha tűz ütne ki…

Ne történjen meg, de ha valami lángra kap az otthonunkban, a hungarocellben még ekkor is megbízhatunk. Ugyan kétségtelenül égni kezd, de az égéshő megszűntével önkioltóan működik, ami nagy pozitívum. Egyéb adalékainak köszönhetően a tüzet nem terjeszti tovább, és mérgező anyagok felszabadulásától sem kell tartanunk.

A hungarocell, amellett, hogy különálló szigetelő lemezként is elérhető, komplett rendszerben is megvásárolható. Érdemes eleve komplett hőszigetelő rendszerben gondolkodnunk: ennek előnye, hogy így valamennyi szükséges segédanyag egy alaprendszer részeként kerül a birtokunkba. Ha lehet, már a hungarocell hőszigetelés kiválasztáshoz is, de a beépítéshez mindenképp kérjük szakemberek segítségét.

További kérdés esetén bátran fordulj a Mapei-hez bizalommal, tanácsadóink szívesen segítenek bármely felmerülő kérdésben.

Hungarocell hőszigetelés: igen vagy nem?

Amit a köznyelvben úgy hívunk hungarocell hőszigetelés, az valójában az EPS (expandált polisztirol). Ez egy homlokzati hőszigetelésre használható lap, amelynek 98%-a levegő, és ennek köszönhetően igen jó hőszigetelő tulajdonságot tudhat magáénak. Rendszerint a homlokzat hőszigetelésére alkalmazzák, és a lábazatvonal felett építik be. Mire érdemes használni, és mire nem? Alábbi bejegyzésünkben alaposan utánajártunk a témát illetően.

A költséghatékony hungarocell hőszigetelés

A hungarocell hőszigetelés viszonylag olcsó, könnyű beépíteni, tartós, és nem gyúlékony. Azonban vigyázzunk, hogy szakszerűen építsék be, ugyanis, ha a hőszigetelő lemezek közt hézagok maradnak, ezekbe beköltözhetnek a rovarok. A hungarocell kiváló homlokzati hőszigetelő lemez, viszont lábazatra tenni nem javasolt. Vízzel való érintkezés hatására a polisztirol lapok hőszigetelő képessége az idő múlásával csökkenhet, és a stabilitás is kérdésessé válik.

Ha hideg van kint, a legjobb módja annak, hogy melegen tudjon maradni, ha több réteg ruhába bugyolálja magát. Ez jól működik, mert minden réteg felfogja a levegőt, és csökkenti a hőveszteség mennyiségét. Minél vastagabbak a rétegek és minél több réteget visel, annál jobb a szigetelés. Ugyanez az elv minden tárgyra vonatkozik, a hatalmas épületektől a pohárban elvihető kávéig.

A polisztirol hab felfogott légbuborékokból készül, amelyek megakadályozzák a hőenergia átáramlását. Ez megszünteti a hőveszteséget, így a hungarocell kiváló szigetelő.

Mi az a hungarocell?

A hungarocell a polisztirolhabra, egy kőolaj alapú műanyagra használt védjegyoltalom alatt álló kifejezés és a védjegy a Dow Chemical Company tulajdonában van. A hungarocell kivételesen könnyű, kiváló lengéscsillapító és hatékony szigetelő, így a csomagoló- és szigetelőanyagok gyártásában az egyik legelterjedtebb műanyag. A hungarocell hőre lágyuló, vagyis egy bizonyos hőmérsékleten szilárdból folyékony halmazállapotúvá változik. Ez lehetővé teszi, hogy finoman megformálják kézműves anyagok és eldobható tartályok készítéséhez.

Hogyan áramlik a hőenergia?

A hőenergia elveszik – a melegebb tárgyról a hidegebbre kerül – háromféle módon. A vezetés olyan hőátadás, amely akkor jön létre, amikor apró részecskék ütköznek egy testen belül. A forró italban ülő kanál hőt vezet, így a nyele érintésre meleg lesz. A konvekció a folyadékokban lévő molekulák tömeges mozgása miatti hőátadás. Amikor a folyadék kitágul, konvekciós áramot hoz létre, miközben hőmérséklete emelkedik. Ez megmagyarázza, hogy a melegebb levegő miért emelkedik fel, és miért esik le a hidegebb levegő. A sugárzás energiakibocsátás elektromágneses hullámok vagy mozgó szubatomi részecskék formájában; minden szilárd anyagot felmelegít, amin keresztülhalad, ami felszívja az energiáját. Valami melegen tartása magában foglalja a hő átadásának leállítását egyik tárgyról a másikra. Így működik a szigetelés.

hungarocell-hoszigeteles

Hogyan szigetel a hungarocell?

A hungarocell többnyire levegőből készül, vagyis rossz hővezető, de kiváló konvektor. A levegőt kis zsebekbe zárja, blokkolja a hőenergia áramlását. Ez csökkenti a vezetést és a konvekciót, és jó szigetelővé teszi a hungarocellt. Másrészt az olyan vezetők, mint a fémek, rossz szigetelők, ugyanis energia áramlik át rajtuk.

Az üveg és a levegő a jó szigetelők további példái. A hungarocellt falüregekbe helyezik, hogy melegen tartsák az épületek belsejét. Megfogja a levegőt és csökkenti a hőenergia átadását, így megtartja a hőt az épületben.

A hungarocell hőszigetelés egyszeregye

Ha homlokzati hőszigetelésben gondolkodunk, kézenfekvő választásnak tűnik az EPS. Már csak azért is, mert hazánkban ez a legelterjedtebb hőszigetelő anyag, és kivitelezőt is ehhez találhatunk a legkönnyebben. Az ára a ma piacon lévő hőszigetelő anyagok közül a legkedvezőbb, és homlokzatra alkalmazva az idő múltával sem csökken a hőszigetelő képessége. Nem korhad, vagy rothad – az ultraibolya sugárzás viszont hajlamos besárgítani a felszínét. Ezért is elkerülhetetlen, hogy a ragasztást követően mielőbb sor kerüljön a hálózásra, élvédőzésre és a végleges színének kialakítására. Vegyszerekkel szemben ellenálló, valamint a kémiailag semleges hatása miatt nem fejt ki semmilyen káros hatást a környezetre.

Figyelem: a hungarocell hőszigetelés felrakásakor nem szabad elfeledkeznünk a fal előkészítéséről! Ha málló, poros falra rakjuk fel a hőszigetelést, az még pár évet sem fog kibírni. Az EPS-sel szemben lábazatra inkább a borsosabb árú, de víznek-fagynak is ellenálló XPS hőszigetelő (expandált polisztirol) ajánlható. Ablakok környékén pedig a grafitos polisztirol hőszigeteléssel járunk a legjobban, mivel ennél az anyagnál a vékonyabb szigeteléssel is erősebb hatás érhető el.

Van-e már elfogadott „öko” vagy „bio” alternatíva a külső hőszigetelésre, ami a polisztirolt felválthatja?

Jelenleg is léteznek olyan természetesnek nevezhető hőszigetelő anyagok, amikkel lehet hőszigetelő rendszert (pl.: Mapetherm Tile System) alkotni. Ilyen például a parafa, ami teljesen bio alternatívának tekinthető és jó hőszigetelő képessége van. Ugyanakkor hazánkban eddig szinte csak a polisztirol és az ásványgyapot hőszigetelő maggal rendelkező rendszerek ismertek, a parafa még nem. A magyarországi rendszergazdáknak szinte kizárólag csak ezekre a hőszigetelő anyagokra van bevizsgált megoldásaik. Figyelembevéve az árakat, várhatóan a természetes anyagokból készült hőszigetelő termékek nem változtatják meg a polisztirol és az ásványgyapot egyeduralmát.

A polisztirol működése-alakváltozása következtében mi marad a homlokzatokból 20 évvel később?

Az eddigi tapasztalatok és ismeretek szerint és amennyiben az adott hőszigetelő rendszert helyesen készítették el, akkor a polisztirol hőszigetelő anyagok tulajdonságai sem a hőszigetelő képességüket megfigyelve, sem pedig az alakváltozást tekintve nem változnak. Ha a kivitelezést sikerül a szabályok szerint elvégezni, a rendszerbe nedvesség sem kerül, ami ezeket a struktúrákat nagymértékben károsítaná, akkor évtizedeken keresztül biztonságos, jó minőségű hőszigetelő rendszert kapunk. A külső megjelenéssel kapcsolatban előfordulhat, hogy  a felületet újra kell festeni időközönként, hogy a homlokzat továbbra is újszerűnek és tisztának tűnjön.

A Mapei Kft. az első, aki rendelkezik tűzvizsgálati dokumentációval a  PIR hőszigetelést tekintve.

Ez 45 perces tűzvizsgálati dokumentációjú, üvegfátyol kasírozású táblásított PIR hőszigetelő rendszer, amely nem valamelyik külföldi országban készített vizsgálati anyag eredménye, hanem a hazai törvények, előírások, és szabványok szerint lett bevizsgálva és minősítve.