Igen, vannak olyan helyzetek, például egy védett, műemléki homlokzat, telekhatárkérdés, amikor a külső oldali hőszigetelés nem megvalósítható, vagy megvalósítása nehézségekbe, akadályokba ütközik. Ezekben az esetekben valóban lehet megoldás a belső oldali hőszigetelés, de kizárólag rendkívül körültekintő rendszer megválasztással és átgondolt, precíz tervezéssel, kivitelezéssel, és csak úgy, ha a tervezést és a kivitelezést a belső hőszigetelések területén jártas szakember végzi.
Miért van ez így?
Mert a belső oldali hőszigetelés számos hátrányt és nehézséget hordoz magában, mivel kialakítása következtében:
- a falszerkezetben az úgynevezett harmatpont a szerkezetbe, illetve a szigetelésbe kerülhet, s ezáltal ártalmas nedvesség, pára gyűlhet össze azokban,
- hőhidak alakulhatnak ki, problémás csomópontok jöhetnek létre az épületszerkezet különböző csatlakozásaiban,
- jelentős belső térveszteség jön létre,
- a belső, szigetelt falakon elvesznek a rögzítési lehetőségek.
A modern technológia természetesen ezen a területen is lehetővé tette a fent említett, elsősorban az épületfizikai tulajdonságokat érintő, különösen ártalmas jelenségek csökkentését. Így a fejlett belső oldali hőszigetelő rendszerek igyekeznek kezelni a szükségszerűen fellépő káros folyamatokat, s precíz megvalósításuk ezt lehetővé is teszi.
Alkalmazásukat az itthoni családi és társasházakban azonban nem, vagy csak a már említett indokolt körülmények esetén ajánljuk, mivel a külső oldali hőszigetelő rendszerek jóval biztonságosabbak, és alkalmazásukkal a fenti épületfizikai problémák nem jelentkeznek. Sőt, a külső hőszigetelő rendszerek éppen hogy e problémák megszüntetését célozzák.
A külső oldali hőszigetelésekkel megszüntetjük az épületen a hőhidakat. Ezek a rendszerek a teljes épületszerkezetet védik a hőingadozástól, míg a belső oldali hőszigetelés esetén, a külső szerkezet ki van téve az időjárás okozta hőhatásoknak. A belső terek komfortját a külső hőszigetelés a teljes szerkezet megfelelő hőmérsékleten tartásával biztosítja, javítja a teljes épület hőtároló képességét, míg a belső hőszigetelés, elválasztja a belső tereket a külső szerkezettől, tehát a hőtároló tömeget kirekeszti a szigetelésen kívülre.
A választ tehát a kérdésre, hogy válasszuk-e a belső hőszigetelést házunk épületenergetikai felújítása során az, hogy csak kivételesen indokolt esetben. Egy normál családi ház, vagy társasház hőszigetelését oldjuk meg a biztonságos, bevált és számos előnnyel rendelkező külső homlokzati hőszigetelő rendszerek valamelyikével.
Háza, otthona homlokzati hőszigetelését szeretné elvégeztetni?
[button link=”http://www.mapei.com/adv/HU/szaktanacs_uj/” newwindow=”yes”] Kérjen szakmai segítséget a Mapei szaktanácsadótól![/button]