Hőszigetelés kisokos – hogy garantáltan ne fázzon télen

A jó hőszigetelés jelenléte vagy hiánya sorsdöntő egy családi ház “életében”. Sok minden függ tőle: az otthon komfortja; az, hogy a helyiségek penészmentesek-e; a gázszámla végösszege – hogy csak a legfontosabbakat említsem. 

Évtizedekkel ezelőtt a legkevésbé sem érdekelte az embereket az energiahatékonyság, hiszen a “Tiszta udvar, rendes ház” cím elérése mindent vitt. Ma már – szerencsére – ez is megváltozott. 

Bár továbbra is fontosak a külsőségek is a ház és a hozzá tartozó terület tekintetében, de manapság már az energiahatékonyság, az élvezhető komfort megtalálása és fenntartása is dobogós helyen szerepel.

Hőszigetelés a tartósság jegyében

A hőszigetelés a legtöbb esetben komoly anyagi ráfordítással jár, akár milliós nagyságrendű is lehet az erre elköltött összeg. Éppen emiatt sem mindegy, hogy mennyire lesz tartós, időtálló, és a funkcióját valóban betöltő a végeredmény. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy mire kell odafigyelnie, ha Ön is tartós hőszigetelést szeretne otthonában!

  • Terveztesse meg otthona hőszigetelését, és legyen tisztában az árakkal!

Pontos adatok hiányában semmilyen munka nem végezhető el kellő alapossággal. Ez igaz a hőszigetelésre is: pontosan tudnia kell, mekkora falfelületről van szó, és azt is, hogy az mennyi anyagszükséglettel jár. Ezek felmérésében természetesen a hőszigetelést végző mester is tud Önnek segíteni. 

Az sem hátrány, ha tudja, hogy hozzávetőlegesen mekkora költséget jelent a hőszigetelés elvégzése. Már csak azért is jó ezzel tisztában lenni, mert kellemetlen azzal szembesülni, hogy tovább nyújtózkodott, mint ameddig a takaró ért… 

  • Kizárólag jó minőségű hőszigetelő anyagokkal dolgoztasson!

Bizonyára nem meglepő, amit írok: jó minőségű végeredményhez bizony jó minőségű alapanyagokra van szükség. Hőszigetelés esetében arra kell kiemelt figyelmet fordítani, hogy véletlenül se kerüljön sor különböző márkájú és típusú hőszigetelő anyagok keverésére. 

  • A hőszigetelés legyen folytonos

Ez azt jelenti, hogy ne szakadjon meg a hőszigetelés folytonossága, hiszen így lehetővé válik, hogy a hideg levegő bekerüljön a szigetelőréteg mögé – függetlenül annak vastagságától. Ha így történik, akkor már meg is van a baj, a hőszigetelés hatékonysága jelentősen csökken.

  • Az egyes elemek összeillesztése legyen résmentes

Ügyelni kell arra, hogy a különböző szerkezeti elemek találkozásánál megfelelően illesszék össze a szigetelés elemeit. Ilyen problémás terület lehet például a külső falak és az ablakkáva, valamint a külső falak és a tető találkozási felületei. Az elemek összeillesztésére akkor is különös gondot kell fordítani, ha eltérő vastagságú elemekkel dolgoznak a szakemberek.

 

  • A pogácsás eljárás már a múlté

 

Hosszú évekig volt általánosan használatos a pogácsás eljárással történő szigetelés. Sajnos ez az eljárás nagyon idejétmúlt, és az így elvégzett szigetelési munkálatok nyomán gyakran hővesztéssel kell(ett) számolniuk a háztulajdonosoknak. 

Még manapság sem ment ki ez a módszer teljesen a divatból, ezért különösen fontos, hogy a szigetelési munkák megkezdése előtt kérdezzen rá a választott szakembertől, hogy milyen módszerrel tervezi elvégezni a rábízott munkát.

Ha Ön is hőszigetelés előtt áll, akkor a legjobb időszakra esett a választása, hiszen a késő nyári, kora őszi időszak a legalkalmasabb arra, hogy felkészüljön a télre. A Mapei kiváló minőségű hőszigetelési rendszere a Mapetherm, amelyet bátran ajánlunk Önnek is. Ha kérdése merülne fel, vagy bármilyen bizonytalanság lenn Önben, akkor forduljon díjmentes szaktanácsadó szolgálatunkhoz!

Kérdezek a szaktanácsadótól