Mennyi idő után szükséges a homlokzati festés felújítása? Most 3 alapvető kérdést járunk körbe, hogy felkészülten vághasson bele az otthona megszépítésébe. Ez nemcsak szépészeti kérdés, ugyanis a festékréteg elöregedése miatt előbb-utóbb az épület falazata olyan sérüléseket szenved el, hogy az már veszélyeztetheti az épületet. Ne várja meg, amíg ez bekövetkezik! Az alábbiakban 3 alapvető kérdést járunk körbe, hogy Ön is felkészülten vághasson bele az otthona külső megszépítésébe.
Van 3 tanácsunk a témában:
- Az alapfelületek kezelése
A festéshez stabil, nem málló alapfelületre van szükségünk, hogy a megfelelő tapadást biztosítsa. Ezért kezdésnek a koszos felületeket megfelelő tisztítással elő kell készíteni, hiszen egy erősen szennyezett felületen tartós megoldás nem születhet. Festés előtt a felületeket portalanítani és akár zsírtalanítani is szükséges, valamint minden szennyeződést el kell távolítani.
A tisztítás után fontos szempont még, hogy az alap milyen nedvszívással rendelkezik. Kőporos felületek esetében, vagy más nagy nedvszívással bíró alapfelületek esetén mélyalapozás használata célszerű.
- A festék kiválasztása
Nagyon fontos szempont, hogy az alapfelület páraáteresztő képességének megfelelő bevonatot válasszunk! Ha tudjuk, hogy a felület szárító funkciót is ellát, akkor tilos filmréteget képző, műgyantás anyagok felhasználása. A filmképző anyagok ugyanis nem biztosítják a rendszer további lélegzését, és táskásodás után le fognak repedni a felületről. Ilyenkor csak szilikát – ilyen például a Mapei SILEXCOLOR rendszer – vagy szilikon – például a Mapei SILANCOLOR rendszer – festékek alkalmazása javasolt.
A homlokzati festékek helyes megválasztásában komoly szerepet gyakorol az alapfelület, de nagyon fontos szempont a környezeti hatás is, vagyis, hogy milyen viszontagságoknak kell megfelelnie a festéknek. A legjobb megoldást a megfelelő mennyiségben akril-gyantát tartalmazó anyagok jelentik: például a Mapei QUARZOLITE rendszere. Az akril anyagok rugalmassága, koszállósága, UV sugárzás szembeni ellenállósága messzemenően jobb a többi termék hasonló tulajdonságainál.
Miért is fontos ez?
A homlokzatok felújítása során talán az egyik legkisebb költség a festékanyag, hiszen a kivitelezői díj, az esetleges állványozási költség az összköltségből jóval nagyobb szeletet jelent. Általános és jól megfontolandó szabály, hogy minél olcsóbb anyagot vásárolunk egy beruházás során, a fenntartási költségeink annál nagyobbak lesznek. A homlokzati festés esetében a néhány forinttal többe kerülő minőségi festék sokkal tartósabb megoldást kínálhat, így hosszabb ideig lehet élvezni a homlokzat szépségét, mint amíg újra és hamarabb pénzt kell kiadni egy felület átfestésére.
Gyakori hiba, hogy nem veszik figyelembe az épületet érő kosz-szmogterhelést. Nagy forgalom esetén a lehető legjobb megoldást a szilikon – pl.: Mapei SILANCOLOR rendszertermékek jelentik. Ezek nem csak „koszlepergető” tulajdonsággal bírnak, hanem az összes felületképző anyag közül a legjobb tapadást biztosítják egy esetleg már meglévő festékre, valamint igény esetén jó páraáteresztő képességgel is rendelkeznek.
- A festék felhordása
A festékek felhordásának mennyiségét az alapfelület szintén nagymértékben befolyásolja. Egy erősen strukturált felületet sokkal nehezebb megfelelő rétegvastagságban kezelni, tehát a felhordás technológiáját is megfelelően kell kiválasztani. Az alapfelület simaságának javulásával a felhasznált festék mennyisége is arányosan csökken.
Ha ezt a három alapvető szabályt betartja, biztosan hosszan tartó eredményt fog elérni, és otthona sokáig az utca dísze lesz.
Kérdései vannak? Szaktanácsadónk díjmentesen válaszol a kérdéseire!