A régi, rosszul szigetelt vagy éppen szigetelés nélküli házak esetében hatalmas gázszámlákat kell fizetni a lakóknak. Emiatt egyre több családi ház tulajdonosa választja az energiatakarékos felújítást és az utólagos hőszigetelést. Cikkünkből megismerheted a legfontosabb tudnivalókat, hogy a hőhidak hőszigetelése is korszerű és költséghatékony legyen!
Hogyan érhető el gazdaságosabb fűtés?
Bármilyen építőanyagból készült is az otthonod, a felfűtött lakásból állandóan távozik a meleg a falakon keresztül, és mivel a hőmérséklet kiegyenlítődni próbál, a kültéri hideg igyekszik befelé áramolni. Azonban, ha a fal homlokzatára hőszigetelő lemez kerül, akkor megakadályozza, hogy a kültéri hideg hőmérséklet bejusson a falba, illetve nyáron sokkal később melegedik át a szerkezet.
A fal így teljes egészében képes felvenni a lakás belső levegőjének hőmérsékletét, a falak-a hőszigetelő rendszernek köszönhetően, hőtároló kapacitása nagymértékben megnő, sokkal több hőt tudnak tárolni, ami gazdaságosabb fűtést eredményez. Ahol viszont a pára lecsapódik, ott megjelenik a nedvesség, és hosszú távon ez vezethet penészesedéshez.
A Mapei-hez rengetegen fordulnak olyan problémával, hogy penészesednek a falak. Sokan azt hiszik, hogy a penész csak az évtizedekkel ezelőtt épített, nem hőszigetelt panellakások örökös albérlője, pedig ugyanilyen problémákkal küzdenek az új építésű ingatlanokban is. A túl szoros határidők miatt maradhatnak nedvesek a falak az építés során, és a kivitelezésnél alkalmazott rossz vagy nem megfelelő építőanyagok is káros hatásokat válthatnak ki az épületben.
Az alábbi videóban szereplő ügyfelük is egy, szinte már klasszikusnak mondható problémával fordult a Mapei-hez. Az 50-60-as években épült tömbházlakásában a hőhidak miatt télen mindig előjött a penész: a külső sarkokban, felül és alul rendre megjelent a penészgomba. Az ügyfél egy tartós hőszigetelési megoldást keresett.
A Mapei által végrehajtott hőszigetelés (itt érdemes rendszerekben gondolkodni) nemcsak, hogy megfelelt az elvárásoknak, hanem még túl is teljesítette azokat! Milyen eredmények születtek a Mapei által végzett hőszigetelésnek köszönhetően? Először is megszüntette a hőhidakat, másodszor pedig jelentősen csökkentette a téli gázszámlát. A hőszigetelésnek volt tehát egy olyan pozitív hatása is, amire sokan elsőre nem is gondolnak.
A hőszigetelő rendszerek hatékonysága
A hőszigetelő rendszerek két elterjedt változatban jelennek meg: a polisztirolos és az ásványgyapotos rendszer.
Természetesen a Mapei termékkínálatában mindkét típus megtalálható: a polisztirolos (Mapetherm PS homlokzati hőszigetelő rendszer) és az ásványgyapotos rendszer (Mapetherm MW homlokzati hőszigetelő rendszer).
Mindkettőnek megvannak az előnyei! A Mapetherm PS polisztirol hőszigetelő tábla alapú rendszernek az az előnye, hogy általában alacsonyabb a fajlagos anyagköltsége, mint az ásványgyapotosnak. Ezen felül a rendszer egyszerű és gyors kivitelezést tesz lehetővé, így a kivitelezők szívesen dolgoznak vele, és emiatt a piacon is a legnagyobb választékban található meg.
A páraáteresztő képességük alacsonyabb, mint az ásványgyapotos rendszeré, azonban a polisztirol rendszer is kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik. Fontos tudni, hogy minden pozitív tulajdonságuk ellenére a páraáteresztési képessége alacsonyabb, mint az ásványgyapotos rendszeré.
A rendszerek közötti választás során tehát fontos figyelembe venni az adott projekt egyedi igényeit és prioritásait. Körültekintő hőszigeteléssel lehetőség van a hőhidakat úgy csökkenteni, hogy ne okozzanak sem energiaveszteséget, sem felületi hőmérséklet-csökkenést. Gyakorlatilag a hőhidak eltűnnek.
A hatékony hőszigetelés érdekében kiemelten lényeges jó minőségű anyagokat alkalmazni. Magyarországon sajnos elterjedt a rossz és olcsó építőanyagok használata, ami hátrányosan befolyásolja az építmények minőségét és tartósságát. Az EU más tagállamaiban már találtak megoldást erre a problémára a hatékonysági jel bevezetésével, amely segít megkülönböztetni a jó, hatékony és tartós építési termékeket.
A MAPEI homlokzati hőszigetelő rendszerében alkalmazott termékek eredetét igazolták. Ezt jelzi a MAPEI Hőszigetelő Rendszer KivÉT (Kiváló Építési Termék) védjegy, amely garantálja az anyagok magas minőségét és megbízhatóságát.
A hőszigetelés teljes folyamatát tervezéstől a kivitelezésig mindenképpen bízd szakemberre. Azok, akik egyéni megoldásokra támaszkodnak, sok kockázatot vállalnak. A rosszul kivitelezett szigetelés a gondot sem oldja meg és további költségeket is képez.
A hőszigetelés kapcsán netán kérdések merültek fel benned? Szeretnél otthonosan mozogni a témában, hogy a legjobb megoldást válaszd? Töltsd le az ingyenes e-bookot, amiből sok dologra és tanulságra fény derül!