Az otthonunkban megjelenő penészesedés sok esetben a hőhidas szerkezetek miatt alakul ki. Ezért amikor a penész felüti a fejét, a hőhidak csökkentése kulcsfontosságúvá válhat. De mit lehet tenni a hőhidak ellen?
Miért alakulnak ki a hőhidak?
Egy építkezés során egymás mellé kerülnek eltérő hővezető képességű anyagok és eltérő geometriai formájú szerkezetek. Azok a szerkezeti részek, amelyek jobban vezetik a hőt, erősebben lehűlnek, mint a rosszabb hővezetésű részek. Rossz esetben a pára lecsapódik a kellően hideg felületen vagy szerkezeten, ami azonnal megteremti az ideális körülményeket a penész megjelenéséhez.
Milyen típusai vannak a hőhidaknak?
A következő két hőhíd-típus minden épületben jelen van.
- Geometriai hőhidak
Az épületek sarkánál a külső, hideggel közvetlenül érintkező felület nagyobb, mint a belső, fűtött felület. Nem körültekintően kivitelezett épület esetében a hőmérsékleti különbség több fok is lehet, amit súlyosbíthat az anyagváltás miatt megjelenő hőhíd is (sarokra helyezett pilléreknél).
- Anyagváltásból adódó vagy szerkezeti hőhidak
Egy építkezés során különböző anyagok épülnek egymásra, és ahol egy anyagtípusnak vége van, ott csatlakozik hozzá egy másik. A szerkezeti hőhidak általában pontszerűen vagy vonalszerűen alakulnak ki.
Ezen hőhidak megszüntetése még a leggondosabb tervezés és hőszigetelés mellett sem valósítható meg tökéletesen, de a káros hatásai egy szakszerűen elvégzett hőszigeteléssel kiiktathatók.
- Szakszerűtlen kivitelezésből adódó hőhidak
Például amikor elcsúsznak a szigetelőlapok, lyukak vannak a szigetelésben, az elemek összeillesztése nem megfelelő. Ezek a hőhidak természetesen elkerülhetők.
Milyen lehetőségek vannak a hőhidak csökkentésére? Íme, 4 tipp:
- A hegyesszögek (vagyis a 90°-nál kisebb szögek) erős hőhíd-hatással bírnak, ezért lehetőleg kerülni kell őket. A külső épületelemek csatlakoztatási szöge legyen derékszög vagy ennél nagyobb tompaszög.
- A különböző szerkezeti elemek szigetelését résmentesen kell egymáshoz illeszteni – például a falak és a tető hőszigetelésénél.
- Ha a szigetelőrétegen áttörő szerkezeti elemet nem lehet elkerülni, akkor törekedni kell annak termikus elhatárolására, illetve az áttörő elemhez kisebb hővezető képességű anyagot ajánlott választani.
- Nagyon fontos a rendszeres szellőztetés. Ha rendszeresen szellőztetjük az otthonunkat, akkor nem tud annyi pára összegyűlni, hogy a hőhidas, hideg falfelületeken kicsapódjon. Ellenőrizni kell azokat a helyeket, ahol a légmozgás alacsonyabb, mert például a szekrények mögött a páralecsapódás hamarabb jelentkezhet, és ezek a felületek nincsenek is szem előtt.