Ezt kell tudni, ha a régi hőszigetelés kerül felújításra

Egyre többen gondoskodó háztulajdonosok, és előrelátóan nem akkor kezdenek el gondolkodni a hőszigetelés cseréjén, amikor a hőszigetelő rendszer már teljesen elavult, hanem még akkor, amikor a homlokzatképzés hibátlan.

Jól is teszik, mert az elmúlt években jelentősen megváltoztak az igények a ház energetikai feltételeivel kapcsolatban, azaz növelni szeretnék a hőszigetelő réteg hatékonyságát. Ez hosszú távon a költségeket is csökkenti, mert megszünteti az energetikai pazarlást.

A hőszigetelés felújítása

A jó szakember első lépésként az alapfelületet vizsgálja meg. Az első kérdés, hogy alkalmas-e egyáltalán arra a régi hőszigetelés, hogy egy új hőszigetelő rendszert építsenek rá. Sok esetben semmit nem lehet tudni az eredeti rétegrendről, a hőszigetelő rendszer gyártójáról, és azt sem, hogy a kivitelezés során betartották-e az alkalmazástechnikai elvárásokat. 

Ez azt jelenti, hogy fel kell tárni a rétegrendet a szilárd falazatig. Meg kell vizsgálni a meglévő hőszigetelő rendszer hálózását, és a felületi kéreg rétegvastagságát is. A ragasztóba ágyazott hálónak és a vakolat vastagságának minimum 3,5 mm-nek kell lennie.

Ha mindez rendben van, jöhet az eredeti rendszer tűzvédelmi osztályba sorolásának meghatározása. Elvárás, hogy nem lehet rosszabb az „E” éghetőségi osztálynál. Ha ez nem valósul meg, a régi rendszerre sajnos nem építhető fel az új hőszigetelés.

Ezek után jöhet az új rendszer kialakítása

Tudjuk, hogy a hőszigetelés összetett munka, és elsőre igen bonyolultnak tűnik. Ezért készítettünk egy 5 részes videósorozatot, amelyben szakértőnk érthetően, szakzsargontól mentesen mutatja be a hőszigetelés egyes szakaszait. Természetesen neked nem kell szakértővé képezned magad, de az sosem árt, ha tisztában vagy az alapvető tudnivalókkal.

1. rész: Milyen előnyökkel jár a hőszigetelés?

A hőszigetelés olyan a háznak, mint az embereknek a pulóver, csak ez nyáron is védi a házat. Ráadásul a kisebb hibákat is elfedi, és sokkal kellemesebb érzet lesz bent, egyenletes elosztásban. 

 2. rész: Melyik hőszigetelést válasszam?

Kétféle rendszer terjedt el, a polisztirolos és az ásványgyapotos. Mindegyiknek van előnye és hátránya is, ebben segít minket a szakértő. 

3. rész: Miért rendszerben kell gondolkodni?

Fizikai és jogi oka is van annak, hogy a szakemberek nagy része azt ajánlja, hogy rendszerben gondolkodjunk. 

 4 rész: Mindent a fedővakolatokról!

Melyiket érdemes választani és miért, mik a különbségek a termékek között. Minden részlet kiderül: melyik színezhető, melyik a legelterjedtebb, melyik rendszerhez illik, melyik páraáteresztő, vízlepergető, és melyik az, amelyik a legjobban ellenáll a mohásodásnak.

5. rész: Milyen színt válasszak?

Vannak buktatói a színválasztásnak is, de egy gyakorlati tanáccsal elkerülhető a hiba. A szakember sosem hagyná ki ezt a lépést, érdemes megnézni, mi ez.

Ha bármilyen kérdésed van, kérj tőlünk szaktanácsot a linkre kattintva! Segítünk bármilyen szakmai kérdésben, hogy a felújítás problémamentesen, már elsőre véglegesen készüljön el.