Egyre népszerűbb a grafitos hőszigetelés, ezért összegyűjtöttük, milyen előnyei és hátrányai vannak más rendszerekkel szemben. Nézzük a legfontosabb tudnivalókat!
A grafitos hőszigetelés lényege, hogy a sima EPS-rendszerhez képest ebbe az anyagba mikroszkopikus méretű grafitrészecskék kerülnek, ami közel 20%-kal növeli a hőszigetelő lemezek hővezető kvalitását. Ennek eredményeként vékonyabb szigeteléssel is megvalósítható a megegyező hatás, ha pedig hasonló vastagsággal dolgozunk, olyan, mintha EPS-t alkalmaznánk, de az energia-megtakarításunk csaknem 20%-kal növekedhet.
A grafitos polisztirol tulajdonképpen egy olyan expandált hőszigetelő elem, amelynek egyik összetevője a grafitpor. Ezt a hőszigetelő lapot olyan felületeken célszerű használni, ahol nincs sok hely, és előnyösebb lenne a vékonyabb szigetelés. Ilyen felület lehet az ablakok környéke.
Az ultrafinom szemcséjű grafitlemezek esetén a hőszigetelő képesség már 15-33%-kal javul a hagyományos fehér színű elemekhez képest. A színesre festett táblákat pedig grafit reflexnek nevezik, melynek fényvédő rétege ellenáll az UV-sugárzásnak is.
Ezen túlmenően a grafitos hőszigetelés a többi jellemzőt megfigyelve nem nagyon tér el a már említett EPS-től. Könnyen méretre vágható, jó vele dolgozni, a rovarok nem tesznek benne kárt, ha pedig meggyullad, akkor elég gyorsan kihűl. Az ára az XPS hőszigetelő lemezéhez közelít, azonban ez a teljesítményét is befolyásolja.
Grafitos hőszigetelés: érvek és ellenérvek
A grafitos hőszigetelés egyik legnagyobb előny, hogy helyet takarít meg, mert a vékonyabb hőszigetelő réteg felvitele hasonló eredményességet biztosít, mint a vastagabb, expandált polisztirol (EPS) vagy az extrudált polisztirol hab (XPS) alkalmazása. Mindezek mellett:
- Beépítése egyszerű, így nincs szükség új technológiára.
- A grafitos polisztirol, amennyivel jobb, annyival drágább is, ezért ezt akkor célszerű megfontolni, ha telekhatárra építkeznénk, vagy ha a nyílászáró kialakítása szükségessé teszi.
Hátrányként említhetjük meg, hogy amennyiben a hőszigetelő lemezeket tűző napon tároljuk, akkor könnyen olvadhatnak, és a deformálódás következtében már kevésbé lesznek hatékonyak, illetve abban az esetben, ha nem grafitos polisztirolhoz való ragasztót alkalmazunk hozzá, akkor a ragasztó hatékonysága csökkenhet.
Azt döntsük el, hogy ha a polisztirol mellett maradunk, akkor milyen rendszerrel történjen a grafitos hőszigetelés. Az nem kérdés, hogy szigeteljünk-e vagy sem, azonban a sokszínű választékban érdemes nézelődni: fehér, grafit, grafit reflex, vagy épp grafit relax?
Minden költség, amelyet a homlokzatok szigetelésének vastagságára ráfordítunk, nemcsak télen, hanem nyáron is segítséget nyújt a takarékoskodásban. A falazat hőtároló kapacitása egész évben hatékony, de főleg ősszel, amikor a falazat sokkal lassabban melegszik át, kevésbé melegítve ezzel együtt a teljes szerkezetet.
A grafitos polisztirol, a grafitőrlemény tartalom következtében 23-25% -kal jobban szigetel ellentétben a hagyományos fehér polisztirollal. Ezt egyrészről akkor válasszuk, ha a ház jellegéből adódóan a nagyon vastag hőszigetelés miatt mélyre kerülnének a nyílászárók, a belső terekbe kevesebb fény jut be, és az otthonunk bunkerszerű formát öltene. Másrészről, amikor a homlokzaton egyszerűen nincs hely a „korlátlan” vastagság felrakásához, mert az például komplett tetőszerkezet cserét jelentene, ugyanis a grafitos hőszigetelés a tető síkján kívül érne véget.
A pozitív tulajdonságokat tekintve, a hőszigetelés teljes anyag/munkadíj kiadására vetítve az árkülönbözet figyelmen kívül hagyható a fehér és a grafit között.
További információkat a hőszigetelésről ide kattintva találsz.
Ha grafit, akkor sima grafit, relax, vagy reflex?
A polisztirol gyártók különféle fejlesztésekkel teszik jobbá a szürke színű grafit lap napfényre történő reagálását. A szürke szín, ugyanis „beszívja” magába a napfényt, emiatt hőt nyel el. Hatására a lapok felmelegednek és akár már az udvaron a takarás nélkül tárolt csomagolásban létrejöhet az úgynevezett „matrac effektus”, vagyis a lapok eldeformálódnak. A kivitelezés első fázisában amikor a lapok a falra fel vannak ragasztva, szabály, hogy 24 óra várakozási idő teljen el a dűbelezés, majd az ezt követő ragasztó tapaszba ágyazott üvegszövetezés előtt. Ez a 24 óra teljesen elég a sötétszürke lapoknak, hogy a falról „leessenek”. Könnyen lehet, hogy nyáron a nagy forróságban a lap felmelegszik, a mögötte lévő ragasztó a lapból áradó meleg miatt hamarabb szárad meg, minthogy a kötési folyamat végbement volna, ennek következtében a lemez simán leesik a falról. Ezért javasolják a szakemberek, hogy kora tavasszal vagy késő ősszel a klasszikus, ugyanakkor a köztes időben egyértelműen a relax, vagy a reflex lemezek közül válasszunk.
A relax lemez egyik oldalát tehermentesítő bemetszésekkel látták el (ez az oldala a külső oldal), amely kiválóan kezeli a felmelegedésből adódó feszültség hatására létrejövő alakváltozást.
A reflex lemez egyik oldala (ami itt is a külső oldal legyen) egy világos színű fényvisszaverő réteggel készült, így előzve meg a lemez felmelegedését.
A napfény, és a hő ellen a gyártók által kitalált fejlesztések önmagukban nem jelentenek 100%-os védelmet, emiatt a homlokzat felületének védelme egy állványhálóval is javasolt. Mindez minimális költséget jelent a megbízható és tartós hőszigetelő rendszer kialakítása érdekében!
Jó, ha tudja, hogy a Mapei homlokzati hőszigetelő megoldásai között mindhárom rendszer hozzáférhető, méghozzá rendszergaranciával! Mindezek mellett a fehér polisztirol rendszer 40 cm vastagságig garanciával, és egyéb hiteles vizsgálati igazolással, a passzívház építőknek biztosít hatékony megoldást!