Most olyan kulisszatitkokat mutatunk meg a hőszigetelés technikájáról, amelyeken elámulsz, és azonnal megérted a hőszigetelő lapok ragasztásának lényegét. Láthatod miért a ragasztó a hőszigetelés lelke.
Egy hibátlan hőszigetelésben a ragasztónak hatalmas szerepe van, mondhatjuk azt is, hogy a ragasztó a hőszigetelés lelke. A nem megfelelő anyagok használata és/vagy a nem megfelelő ragasztási technika alkalmazása különböző problémákat okoz. Ilyen például a matraceffektus, amikor a felragasztott EPS szigetelőlapok széle kb. 1 év után az időjárási körülmények hatására elkezd felválni a falazattól a szigetelőlap közepén, szélein.
A jobboldali képen látható, hogy az üvegszövetháló átlátszik a vakolat alatt. Ennek oka lehet például, hogy nem a megfelelő 10 mm-es fogazatú vassal lett felhordva a ragasztó. A ragasztót 45 fokos szögben kell felvinni a ház falára és ez csak 10 mm-es fogazatú vassal adja ki azt az 5 mm-es ragasztóvastagságot, amire szükség van egy jó szigeteléshez.
Az üvegszövethálónál nagyon fontos, hogy lúgállót kell használni, mert az erősen lúgos cement hosszú távon „megeszi” a nem lúgálló üvegszövethálót.
A háló beépítésére is létezik többféle technika.
Ezek között van helyes és helytelen. Ezeket is bemutatjuk most:
A helyes megoldás esetén a ragasztó a szigetelőlapra kerül fel.
Ez a már említett 10 mm-es fogazatú glettvassal történik. Ennek során felkerül az a vastagságú ragasztó, amelybe tökéletesen beágyazható az üvegszövetháló.
A vastag ragasztóágyba nyomkodás vagy bármilyen erőkifejtés nélkül beillesztendő az üvegszövetháló:
A hálót a glettvas sima oldalával bele kell simítani a ragasztóba:
Ezzel a technikával egy szép, sima felület alakul ki, ahol a háló a ragasztó közepébe vagy legalábbis annak az egyharmadába kerül. Nem tűnik át, nem lóg ki sehol, és nem is érintkezik üres EPS lap felülettel.
Lássunk egy rossz példát is, amelyet a sajnos a „gyors megoldás” érdekében gyakran alkalmaznak sajnos a szakemberek. Itt a ragasztóanyag nélküli üres polisztirol lapra helyezik fel a hálót, majd erre teszik a ragasztót:
Belesimítás után látványra semmi különbség nem lesz a két módszer között.
De az eredményben már annál inkább van határozott különbség. Míg a helyes technikával felvitt üvegszövethálót két kézzel tépve, hatalmas erőkifejtéssel is csak alig-alig lehet felszaggatni a polisztirol lapról, a helytelen technikával felvitt üvegszövethálót játszi könnyedséggel fel lehet tépni az EPS lapról. Azon túl, hogy a tapadás egyáltalán nem megfelelő a helytelen technikával, de még magát a hálót is tönkreteszi.