Gyakori hiba a hőszigetelésnél, illetve sokszor spórolási szempontokból marad ki, de van egy mozzanat, amin állhat vagy bukhat a hőszigetelés egész sikere.
A lábazat hőszigetelésének elhagyása csak első hallásra tűnik megtakarításnak. A lábazati szigetelés épp olyan fontos, mint a falak hőszigetelése: ha elmarad, rengeteg energiát veszíthet a házunk. Szigetelés nélkül ugyanis a lábazati részben hőhidak alakulnak ki, aminek egyenes következményei a nedvesedés és a penész megjelenése.
Mi történik, ha a lábazat hőszigetelése nem valósul meg?
A magyarázat egyszerű: ha a falakat hőszigeteljük, de a lábazatot nem, a fal és a lábazat csatlakozásánál a hőhíd erőteljesebben fog jelentkezni. Például a csupasz betonfelület nagyon erős hőhidat jelent, és minél jobban hőszigetelt a fal, annál rosszabb lesz a lábazati részen a helyzet.
A hőhidas, hűvös helyeken lecsapódik a pára, és ez egy sor okozhat: tönkreteheti a padlót, kedvező körülményeket teremt a penész megjelenéséhez és elszaporodásához.
Milyen szigetelést válasszunk?
Mivel a lábazat érintkezik a talajjal, itt jelentősen nagyobb a nedvességhatás, nagyobb az igénybevétel. Mindenképp nedvességnek ellenálló, nagy tapadóképességű anyagot ajánlott választani, ami ellenáll a tartós nedvességhatásnak is, például a hónak.
A szigetelés vastagságát illetően érdemes vastagabb, 4-6 centiméteres szigetelőlapokat választani a lábazatra. Régi, felújítás alatt lévő házaknál akár még ennél is vastagabb szigetelésben is gondolkodhatunk.
A lábazatot érdemes a járda szintjétől minimum 30 centiméteres magasságig szigetelni. Fontos, hogy a belső padlóvonal alá legalább fél méterrel levezessék, mert a hőhidak káros hatását csak így tudjuk csökkenteni.
A terméskő lábazatot is kell hőszigetelni?
Igen, minden lábazat esetén fontos a hőszigetelés a „kerülő hőhidasság” miatt. Ez a szakmai ajánlás.
Melyik az ideális hőszigetelés a házad, lakásod számára? Miért jó a tartós vakolat? Összefoglaltuk a legfontosabb szempontokat, hogy a legjobb eredményt érhesd el a hőszigeteléssel.