Biztonságos a polisztirol hőszigetelő rendszer tűz esetén?

Többekben felmerülhet a kérdés, hogy lakástűz esetén biztonságos-e a polisztirol (EPS) hőszigetelés, elvégre ez egy „műanyag”, amiről tudjuk, hogy könnyen olvad és ég. Mit jelent az, hogy égésgátolt az EPS? Milyen vizsgálaton kell átesnie ezeknek a termékeknek? Miként zajlik egy ilyen procedúra és a kiértékelés? Cikkünkben ezeknek jártunk utána.

Mindenkit megnyugtathatunk: a szakszerűen, a szabályoknak megfelelően kivitelezett EPS THR (Teljes Homlokzati Hőszigetelő Rendszer) homlokzati tűz esetén is biztonságos. 

biztonságos-e a polisztirol

Magyarországon, illetve az Európai Unióban nagyon szigorú szabályozások vonatkoznak az építési célú EPS gyártására és felhasználására egyaránt. Az építőiparban csakis égésgátolt EPS-t használnak.

Mit is jelent az, hogy égésgátolt az EPS?

Az „égésgátolt” kifejezés azt jelenti, hogy az építési célú EPS a közvetlen lánghatás megszűnte után önállóan nem ég. Ezt a tulajdonságot úgy is szokták nevezni, hogy az EPS önkioltó.

Az építési célú EPS a tűzesetek során nem izzik és nem parázslik, a tűzoltók számára ez a tulajdonság felbecsülhetetlen értékű oltás közben.

Milyen vizsgálaton kell átesnie ezeknek a termékeknek? És miként zajlik? 

Magyarországon a homlokzati tűz terjedésének a vizsgálatát az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft., azaz az ÉMI tűzvédelmi osztálya végzi. A vizsgálat érdekében felépítenek egy teljes homlokzati falat a mögötte lévő helyiségekkel együtt, és itt, az egyik földszinti helyiségben gyújtanak tüzet a tűzterjedés vizsgálatára, méghozzá igen nagyot, 650 kg fából készül a máglya, 10 liter gázolaj segíti a begyújtást.

Az így kialakuló tűzterhelés közel másfélszer akkora, mint ami egy átlagos lakószobatűz esetén várható. A menetrend szerint 5 perccel a tűzgyújtás után a földszinti helyiség ablakát kinyitják és az ablakon kicsapó lángok hatását vizsgálják: okoz-e károsodást a homlokzaton, illetve, hogy a felette lévő helyiségben az ablakot helyettesítő nyílás mögött a hőmérséklet megemelkedik-e oly mértékben, hogy az veszélyes legyen.

Hogyan értékelik ki az eredményeket?

Miután a vizsgálat lezárult, a homlokzatot lebontják és kiértékelik az eredményeket. Az így kapott értékek alapján az ÉMI a magyar szabványnak megfelelő minősítést ad az adott hőszigetelő rendszerhez. Ez a minősítés Th15, Th30, vagy Th45 lehet a hőterhelés idejétől függően. A pontos vizsgálati kritériumok az ÉMI honlapján olvashatók.

Ezen a vizsgálaton minden gyártó minden rendszerének keresztül kell mennie, ha hivatalosan forgalomba szeretné helyezni a hőszigetelő rendszereit.

A Mapei-nek több ilyen rendszer is van, ami teljesítette ezeket a bevizsgálásokat:

–          Mapetherm Tile system

–          Mapetherm Slim ceramic system

–          Mapetherm Klinker system

–          Mapetherm EPS hőszigetelő rendszer

–          Mapetherm Mineral rendszer

–          Mapetherm PIR hőszigetelő rendszer

–          Mapetherm EPS Plusz

A szabályozásoknak és a bevizsgálásoknak megfelelően a MAPEI polisztirol hőszigetelő rendszerei biztonsággal alkalmazhatóak. Viszont mindig oda kell arra figyelni, hogy a homlokzat tervezése mindig az aktuális szabályozásnak eleget tegyen. A kivitelezés pedig szakszerűen történjen a meghatározott csomóponti kialakításokkal.

Ezekről a szabályozásokról, illetve az EPS és a tűz viszonyáról, hogy biztonságos-e a polisztirol hőszigetelő rendszer tűz esetén?

rengeteget lehet olvasni, nagyon sok vizsgálat készült és jelenleg is készül.

Ha további szaktanácsra lenne szükséged a hőszigeteléssel kapcsolatban, keresd fel a honlapunkat. A Mapei munkatársai bármilyen szakmai kérdésben, valamint az elsőre végleges megoldás megtalálásában is örömmel segítenek, hogy felújításod problémamentes legyen!

Kérdezek a szaktanácsadótól

Források:

https://meps.hu/wp-content/uploads/2017/01/a-thr-tuz-eseten-is-biztonsagos.pdf

https://meps.hu/wp-content/uploads/2017/01/az-epitoipar-egesgatolt-EPS-t-hasznal.pdf

https://meps.hu/meps-tuzbiztonsagi-vizsgalat/

https://www.youtube.com/watch?v=bO28N2tyxlI

https://www.emi.hu/webadatbazisok/Publikaciok.nsf/PublicationsPreviewHTMLByDate/9D3A2ABCF8F08C87C125812C00385A59/$FILE/EMI_VagoB%C3%A1lint_15-3.pdf

https://www.emi.hu/webadatbazisok/Publikaciok.nsf/PublicationsPreviewHTMLByDate/244F325B785E0B8CC125812C00380F35/$FILE/EMI_Kakassy_17-2.pdf