A homlokzati hőszigetelés tekintetében az egyik legismertebb és talán leghatékonyabb szigetelési forma az ásványgyapot hőszigetelés. Mivel az anyag csak 1000 fok felett olvad, egy esetleges tűzesetnél kiválóan védi házunk szerkezét, és meggátolja a lángok terjedését. Mindezek mellett nagyon jó hangszigetelést is lehetővé tesz. Olvass tovább, és ismerd meg ennek a kiváló hőszigetelési rendszernek a tulajdonságait.
Az ásványgyapot hőszigetelés remek választás
Az ásványgyapot hőszigetelésnél az elsődleges alapanyag a vulkáni aktivitás során keletkezett bazaltkő. Ez a hőszigetelés előnyös, mert alak- és mérettartó, életciklusa pedig azonos az épületek élettartamával.
Az ásványgyapot szigetelőanyagok továbbá a környezetbarát fejlődést segítik elő, ugyanis természetes alapanyagokból készülnek, másrészt életciklusuk alatt a gyártásukhoz felhasznált energia közel százszorosát takaríthatják meg. Általánosságban elmondható, hogy az újrahasznosított anyag mennyisége nem pontos, mert végső soron az adott terméktől függ.
Kiváló hőtartó képesség
Mind az üvegszál, mind az ásványgyapot hatékonyan tartja az otthonodat nyáron hűvösen és télen melegen, de ezeknek az anyagoknak a sajátos hőhatékonysága az ásványgyapotnak kedvez.
Az üvegszálas szigetelés hajlamos arra, hogy több év alatt veszítsen hőhatékonyságából, mivel idővel egyre inkább kezd leromlani. Az építési módnak és az ásványgyapot hőszigeteléshez felhasznált anyagoknak köszönhetően a szigetelés hőteljesítménye az épület élettartama alatt stabil marad. Azonban az ásványgyapot hőszigetelés négyzetméterenként többe kerül, mint az üvegszálas szigetelés.
Az ásványgyapot lenyűgöző hőállósága ideális otthonok építéséhez, mivel – ahogy azt korábban jeleztük – a szigetelés tűzálló gátat képez az otthon belseje és külseje között, a szobák között, sőt a padlók között is, ezáltal lassítva a tűz terjedését.
Fókuszban a tartósság
Ennek a szigetelőanyagnak a tartóssága nehezen vitatható, hiszen több évtizeden keresztül is képes megőrizni hőhatékonyságát, R-értékének minimális leromlásával. Ez elsősorban az ásványgyapot hőszigeteléséhez használt anyagoknak köszönhető, beleértve a kőzet- és acélsalakot is, amelyek nagyfokú tartósságukról, valamint természetes bomlás- és korrózióállóságukról ismertek.
A lenyűgöző víz-, penész-, és tűzállóság szintén hozzájárul a szigetelés tartósságához és képességeihez. Ez különösen igaz a matéria nedvességálló tulajdonságaira (az anyag maga nem növeli a páradiffúziós ellenállást), amelyek nélkül a szigetelés felszívhatná és visszatarthatná a nedves levegőből származó vizet, ami az anyag idő előtti lebomlását okozná.
Az ásványgyapot hőszigetelés további előnyei
Ez a hőszigetelés lehetővé teszi a nedvesség távozását, és megakadályozza a penészedést. Az anyag felépítése és összetétele ideálissá teszi a magas páratartalomnak kitett helyiségekhez, például a fürdőszoba vagy a konyha esetén. Az ásványgyapot hőszigetelés nedvességálló és páraáteresztő tulajdonságai azt eredményezik, hogy a folyékony víz a szigetelésből kifolyik, ahelyett, hogy beszívódna, a gáznemű vízgőz pedig az anyag nedvesítése nélkül halad át.
Az ásványgyapot hőszigetelés
A lakó- és kereskedelmi épületek falaiban és mennyezetében a hagyományos laza töltetű szigetelésnek három fő típusa van: üvegszálas, cellulóz és ásványgyapot hőszigetelés. Mindegyiknek vannak bizonyos előnyei és hátrányai. Az ásványgyapotnak számos előnye van: növeli a kényelmet és a jó közérzetet, energiát takarít meg és csökkenti a károsanyag-kibocsátást, zajvédőként működik, javítja a beltéri klímát, valamint növeli a tűzbiztonságot. A szigetelés segíthet növelni az általános energiahatékonyságot, minimalizálni a tűz terjedését, kezelni a nedvességgel és a penészgombával kapcsolatos kockázatokat, és javítani a lakók kényelmét. A külső falszerkezetek tervezésénél a szigetelés típusa és elhelyezése kritikus. Az éghajlati zónától és az építési típustól függően előfordulhat, hogy a szigetelőlécek önmagukban nem biztosítanak elegendő hőellenállást. A hőteljesítmény optimalizálása érdekében ma már gyakran folyamatos szigetelésre van szükség. Cikkünkben bemutatjuk az ásványgyapot szigetelést, kitérünk arra, hogy a Mapei milyen megoldásokkal segíti mindezt és megvizsgáljuk a fenntarthatóság lehetőségét is.
A sokoldalú ásványgyapot hőszigetelés
Az ásványgyapot szigetelés gyártása során kibocsátott minden tonna CO2 után körülbelül 200 tonna megtakarítás érhető el a termék élettartama során!
Az ásványgyapot magában foglalja az olvasztott üvegből vagy kőből készült fonalat. A szálakat meghatározott módon kombinálják, hogy gyapjas szerkezetet hozzanak létre. Ezután a gyapjút szigetelőanyagként funkcionáló táblákba vagy ásványgyapot vattákba nyomják le. A laza gyapjút különösen üreges terekben, például falakban lehet beépíteni. Ez egy népszerű termék, amely felhasználható:
- Hőszigetelő falakra (fa vázszerkezettel)
- Üreges falak és külső falak szigeteléséhez
- Válaszfalak és emeletpadlók hő- és hangszigeteléséhez
- Tetőtér padlók szigeteléséhez
- Hajótetők és lapostetők szigetelésénél
- Számos ipari alkalmazásnál (például gépek, klímaberendezések stb.)
- Az ásványgyapot szigetelés fokozza a kényelmet és a jó közérzetet
- Az ásványgyapot szigetelés jobb lakó- és munkahellyé teszi az épületeket.
- Kényelmes és egészséges környezetet tesz lehetővé mindenkinek – beleértve a fiatalokat, időseket és a kiszolgáltatottakat is.
- Bármilyen is legyen az éghajlat, az ásványgyapot szigeteléssel könnyebben, hosszabb ideig melegen vagy hűvösen lehet tartani egy otthont.
- Figyelmen kívül hagyva a csökkent hőkomfortot hatással lesz az egészségre és az épületekben élő és dolgozó emberek termelékenységére.
Az ásványgyapot szigetelés energiát takarít meg és csökkenti a károsanyag-kibocsátást
Az épületek az EU legnagyobb energiafelhasználói. A fűtés, hűtés és épülethasználat az EU teljes CO2 -kibocsátásának több mint egyharmadáért felelős.
Megfelelően telepítve költséghatékonyan csökkenti a fűtési és hűtési igényt, növeli az általános energiahatékonyságot, ami jelentős energiamegtakarítást és szén-dioxid-kibocsátás-csökkentést eredményez az épületek élettartama során.
Azt, hogy egy anyag milyen jól vezeti át önmagán a hőt, hővezető képességnek nevezik, amelyet a lambda értékkel, azaz watt per méter per Kelvin fok (W/mK) mérnek.
Minél alacsonyabb az érték, annál jobb lesz a szigetelőanyag. Építési szempontból szigetelőnek minősül az az anyag, amelynek hővezető képessége kisebb, mint 0,065 W/mK – és az ásványgyapot szigetelés jellemző hővezető képessége 0,0031 és 0,0045 W/mK (ƛ-érték) között van.
Meglepő módon az európai épületek – ideértve hazánkat is – által felhasznált összes energia akár 80%-a is megtakarítható lenne a meglévő, jól bevált technológiák, például az ásványgyapot szigetelés alkalmazásával. A legfenntarthatóbb energia a megtakarított erőforrás!
A Mapei megoldásai az ásványgyapot hőszigetelés kapcsán
A piacon igen sokféle megoldás létezik – ahogy látni fogjuk a Mapei termékválasztékán belül is –, emiatt megkönnyítenénk a választást a kivitelezők számára, hogy „ne vesszenek el” a sokrétű kínálatban. Nézzük, hogy hazai viszonylatban miből gazdálkodhatunk:
Legáltalánosabb eset a Mapetherm EPS vagy Mapetherm MW hőszigetelő rendszerek alkalmazása, amelyek maximum 20 cm vastag polisztirol (fehér vagy grafitos EPS) vagy ásványgyapot (MW) maggal rendelkező struktúrák és különböző színvakolatokkal (pl.: akrilgyantás, szilikonos, szilikátos bázisú) alakíthatók ki. A Mapei a könnyebb választáshoz típuscsomagokat hozott létre, amelyek a következők:
Mapetherm Trend (fehér EPS maggal és akrilos színvakolattal)
Mapetherm Komfort ( szürke E PS maggal és szilikonos színvakolattal)
Mapetherm Premium (ásványgyapot maggal és szilikonos színvakolattal)
Mapetherm Mineral (ásványgyapot maggal és szilikátos színvakolattal)
Ezek a rendszerek akár a fenti nevekkel is betervezhetők és „normál” esetben használhatók, ha valaki például a hőszigeteletlen vagy újonnan épülő házát akarja korrekt és hatékony hőszigetelő rendszerrel ellátni. A Mapetherm Premium és a Mapetherm Mineral „csomag” ideális választás az ásványgyapot hőszigetelés kapcsán.
Mindemellett nézzük meg, hogy mi jellemző a Mapetherm MW ásványgyapotos rendszerre:
- Magasabb árfekvés
- Nehézkesebb kivitelezhetőség
- Levegővel közel azonos páraáteresztő tulajdonság
- Szigorúbb tűzvédelmi szabályoknak is megfelel
A Mapetherm MW a levegővel közel azonos páraáteresztő-képességű, természetes alapanyagú lehetőség.
Mégis hol van szükség páraáteresztésre?
A falakon keresztül kialakuló párának csak kis százaléka távozik el. A légcsere és ezzel együtt a pára eltávozása is az ablakokon, ajtókon keresztül történik a rosszul záró nyílászárók esetén, míg jól záró nyílászárók tekintetében feltétlen szükséges, hogy időnként szellőztessünk. A jó páraáteresztő adottság azonban mégis hasznos lehet új építés esetén, mert meggyorsítja a nedvesség távozását.
A régebbi épületeknél akkor válik szükségessé az ásványgyapot hőszigetelés, amikor alulról jövő nedvesség elleni szigetelés már nem tökéletes.
Tipp már meglévő hőszigeteléshez
Megeshet, hogy valaki már akkor gondoskodott otthona hőszigeteléséről, amikor az energetikai rendelkezések még nem voltak olyan szigorúak, mint jelenleg, de az akkori hőszigetelő anyagok vastagsága kb. 5 cm körüli volt. Az ilyen gondos gazdákról sem feledkezik el a Mapei, nekik ajánlják a Mapetherm EPS Plus rendszert, amely használata esetén a maximálisan 8 cm vastagságú meglévő rendszerre további 15 cm vastag hőszigetelő struktúrát lehet még feltenni.
Hőszigetelés passzív házaknál
Az igazán energiatudatos háztulajdonosok mostanság már passzív házban szeretnének élni és joggal várják el, hogy az otthonuk hőszigetelő rendszere is tudja azokat a követelményeket, amelyeket az szabályok a passzív házakra vonatkozóan támasztanak. A Mapei nekik ajánlja a Mapetherm Passzív rendszert, amely maximum 40 cm vastag EPS maggal készülő hőszigetelő megoldás.
Vandálok elleni védelem a hőszigetelésben
Leginkább iskolák, óvodák, de akár magánházak hőszigetelése esetén is előírás lehet, hogy a hőszigetelő rendszer a megszokottnál nagyobb ütésállóságot biztosítson. Az épület falán landoló labda vagy akár nehezebb tárgyak sem okozhatnak kárt ezeken a strapabíró homlokzatokon. Az ilyen esetekre javasolják a Mapetherm Vandálbiztos rendszerét, amely nagy rugalmasságú simítóanyaggal és színvakolattal készül, és kiválóan ellenáll az erőteljes behatásoknak.
A rendszer váza a két egyszerű ámde annál lenyűgözőbb összetevőben keresendő: a Mapetherm Flex RP, és az Elastocolor Tonachino színvakolat.
Amiért ez nagyszerű, hogy legyen szó akár polisztirol, akár ásványi hőszigetelésről a két színvakolat mindkettőnél jól alkalmazható.
Az ásványgyapot szigetelés zajvédőként is működik
A nem kívánt hang- vagy zajszennyezés gátolja a magánélet védelmét, fokozza az izgatottságot, és káros az emberi egészségre, a koncentrációra és a termelékenységre. A zajszint 10 dB-es csökkenését az emberi fül a hallható hang felére csökkentéseként érzékeli – egy jól megépített, ásványgyapot szigeteléssel ellátott fal több mint 50 dB-lel csökkentheti a zajátvitelt!
Az ásványgyapot szigetelésbe való befektetés csendesebb épületekbe való befektetést jelent. Növeli a hangelnyelést és korlátozza a hangátvitelt, így rendkívül hatékony zajvédőt biztosít.
A gyártók a nemkívánatos zajszennyezés ellen védelmet nyújtó termékcsaládot fejlesztettek ki, beleértve az akusztikus mennyezetcsempéket, válaszfalak reszelékét, falburkolatokat, padló- és tetőszintű hangszigetelést – valamint hangelnyelő megoldásokat.
Tipikus hangszintek
100 dB – Repülőterek
90 dB – Fővonali vasutak
80 dB – Mérnöki munkakörülmények
70 dB – Forgalmas lakóutak
60 dB – Forgalmas irodák
50 dB – Nappali TV-vel/halk zenével
40 dB – Csendes iroda
30 dB – Hálószobák
20 dB – Hangstúdiók
(Forrás: Egészségügyi Világszervezet)
Az ásványgyapot szigetelés javítja a beltéri klímát és a kültéri levegő minőségét
Az energiatakarékosság és a hőteljesítmény fokozása révén az ásványgyapot szigetelés számos társadalmi előnnyel jár, beleértve a külső levegő minőségének és egészségének javítását – a kisebb légszennyezésnek és a jobb beltéri klímának köszönhetően –, ami csökkenti a betegségeket és a dolgozók termelékenységének javulását.
Az Eurima megbízásából készült tanulmány megállapította, hogy a jobb szigetelési forgatókönyv segítségével az európaiak rengeteget nyerhetnek a kültéri levegő minőségének javítása révén, amelyet a kibocsátások és a levegőben lebegő részecskék csökkentése tesz lehetővé, ami évente körülbelül 6,6 milliárd eurós gazdasági megtakarítást eredményez.
Ugyanakkor a jól szigetelt, alacsony energiafelhasználású épületek belső klímája jobb a hagyományos épületekhez képest. A szervetlen ásványgyapot szigetelés minimalizálja a gombák szaporodásához szükséges nedvesség- és tápanyagviszonyokat, védve mind az épületet, mind pedig a benne lakókat.