Amiről eddig senki nem beszélt: így lesz tökéletes a hőszigetelés

Mikor a lakosságnak készült hőszigetelési cikkeket olvassuk, rádöbbenünk, sokszor mennyire felületesek ezek az írások. Pedig érdemes néhány szakmai dolgot is megismerni. Már csak azért is, hogy ne legyünk teljesen tudatlanok a kivitelezés során. 

Mapei vízszigetelési megoldások, melyek a piacon működnek – Szigetelés Expo  2020 - YouTube
Ebben a cikkben három ragasztási technikát mutatunk be. Két jó, valamint egy rossz megoldást. Nem azért, hogy otthon saját kezűleg végezzük a hőszigetelési munkákat, hanem azért, hogy rá tudjunk kérdezni ezekre a módszerekre a szakembereknél. 

Pont-perem módszer – A jó módszer

Ennél a technikánál a szélső ragasztósávban kell hagyni néhány centis rést, amelyen keresztül a levegő távozhat a lapok felhelyezése után. 

Teljes felületű ragasztás – a másik jó módszer

Itt a 10 mm-es fogazott glettvassal hordják fel a ragasztót a lap teljes felületére. Itt a kis barázdákon tud távozni a levegő felhelyezéskor. Ennél a módszernél az apró igazító mozgások hatására elterül a ragasztó a lap teljes felületén. Ezzel a technikával érhető el a legnagyobb tapadás, és ez a leginkább légmentes ragasztási technika jelenleg. 

A pöttyözéses ragasztás – a rossz módszer

Ez a típusú ragasztási technika okozza a leggyakoribb anyagi károkat homlokzati hőszigetelés esetén, mivel a dilatáció miatt szinte 100%, hogy matraceffektushoz vezet ez a megoldás. A matraceffektus pedig nem csak esztétikai probléma, de ennek során a hőtartási képessége is jelentősen csökken a szigetelésnek. 

Egy demonstrációs teszt során a 3 ragasztási technikával felhelyezett polisztirol lapot próbáltuk egy pajszer segítségével eltávolítani, íme, az eredménye:

Ahol a ragasztó fogta a polisztirol lapot, ott anyagában a polisztirol lap szakadt el, de a ragasztós részt pajszer segítségével sem tudtuk leszedni.

A pöttyözéses módszerrel azonban egész darabokban vált el a felülettől a hungarocell, és csak a pöttyök maradtak fent a felületen.

A pöttyözéses módszerrel garantáltan magasabb lesz a fűtésszámla is, hiszen túl sok lesz a légrés a falfelület és az EPS lap között. Ahova befért a pajszer, oda befér a szél is. De még csak nem is fűtésszámla lehet a legnagyobb probléma ezzel a módszerrel. Ha ne adj isten tűz üt ki, akkor az itt lévő levegőrések kvázi liftaknaként funkcionálnak a levegőszívás miatt, amely szítja a tüzet. Ez pedig, mondanunk sem kell, mennyire veszélyes.

Kérdezek a szaktanácsadótól