Alacsony fűtésszámla és kellemes hőérzet egész évben? Íme, a titok

Egy jó hőszigetelés a kellemes hőérzetet és az alacsony fűtésszámlát is garantálja. De melyik hőszigetelési módot érdemes választanod? Mutatjuk a lehetőségeket, kezdjük lentről!

Elöljáróban fontos megjegyezni, hogy mindegyik szigetelés tervezést és szaktudást igényel, mindenképp kérd szakember segítségét. 

alacsony fűtésszámla

Lábazati hőszigetelés

A lábazat hőszigetelése legalább annyira fontos, mint a homlokzaté! Ha a lábazat nem kap megfelelő szigetelést, akkor az épületünk homlokzati és lábazati részében eltérő lesz a falazat belső hőmérséklete, és számolni kell a páralecsapódás okozta penészedéssel.

Fontos, hogy a lábazatra más szigetelő anyag kell, mint a homlokzatra. Leggyakrabban XPS, zárt cellás polisztirolt használnak, mivel a vízfelvevő képessége nulla. Ha a lábazatunk szigetelését a járdáról indítjuk, használhatunk zártcellás hőszigetelő lemezeket is!  

Homlokzati hőszigetelés

Hazánkban leginkább polisztirolhab (EPS) rendszerű szigeteléssel találkozhatunk, mivel kedvező árú, és jó hőszigetelő képességgel bír. 

Nem mindegy azonban, hogy a polisztirol táblák közül milyen vastagságú kerül fel az épületre. Ehhez tudni kell, hogy a falazat milyen vastag. Általánosságban elmondható, hogy minél vastagabb a szigetelés, annál jobb eredményt érhetünk el.

A födém hőszigetelése

A födém szigetelése télen-nyáron hasznos, hiszen a szigeteléssel elzárjuk a meleg útját. Ha járófelületre van szükség a padláson, érdemes lépésálló, vagy osb-lappal kasírozott polisztirolt lerakni, egyéb esetben elegendő lehet egy cellulóz vagy üveggyapot paplan leterítése.

Mennyezeti hőszigetelés

Ha valami miatt nem megoldható a födém szigetelése, akkor érdemes álmennyezetben gondolkodni. Ha csak a szigetelés a cél, és nincsenek csövek, ventilátorok, vagy egyéb gépészeti szerkezetek a mennyezeten, akkor egy vékonyabb álmennyezet is megoldás lehet. 

Nagyobb belmagasság esetén tágabbak a lehetőségek, ilyenkor komplett vázszerkezetet lehet kialakítani, melybe üveg- vagy kőzetgyapot kerül, majd gipszkartonnal fedik el. Ebben az esetben a hang- és a hőszigetelés is egyszerre megoldható. 

Hőszigetelés belülről

A fal belső oldalának szigetelése csábító megoldás, hiszen kevesebb anyagot igényel, mint a homlokzat szigetelése, nem kell állványozni, ezért jó megoldásnak tűnhet, ám mégsem javasolt! A legfőbb ellenérv, hogy a párapont a szigetelés és a fal közé esik, amely ebben az esetben a belső oldal, így garantált a penész kialakulása!

Kérdezek a szaktanácsadótól

(Forrás)