Évek óta folyamatosan nő a hőszigetelő rendszerek iránti kereslet, amely mögött részben a 2020-tól életbe lépő energetikai szabályozások, részben pedig a tudatos vásárlói magatartás áll. De mire érdemes figyelni a hőszigetelés kiválasztásakor? És mikorra érdemes a kivitelezést időzíteni? Íme, a válaszok.
A teljes körű hőszigetelés ma már nem kérdés
A teljes körű hőszigeteléshez nemcsak a homlokzatot kell felújítani: modern, jó hőmegtartó képességgel rendelkező nyílászárók és átszelelésmentes tetőszerkezet nélkül továbbra is számolnunk kell télen az elillanó, nyáron pedig a bekúszó hővel.
Megfigyelhető, hogy a felújítók, építkezők ma már kifejezetten azokat a rendszereket keresik, amelyek segítségével otthonuk A+ vagy A++ energetikai minősítést szerezhet. Egy felmérés szerint az építtetők 72%-a szerint a hőszigetelő rendszerek legfontosabb tulajdonsága a tartósság, a páraáteresztő-képesség és a vízállóság. Az ár már csak 40 százalékuk számára kiemelkedő jelentőségű.
Fenntartható otthonok és a klímaváltozás
Mérések igazolták, hogy megfelelő szigetelés nélkül a rezsiköltség akár háromszoros, négyszeres is lehet, így a beruházás viszonylag rövid idő alatt megtérül.
Az építőanyag-gyártók egyre nagyobb figyelmet fordítanak az innovatív megoldásokra, legyen szó akár a klímatéglákról, a korszerű nyílászárókról vagy éppen az egyre hatékonyabb hőszigetelési technológiák fejlesztéséről.
Hogyan válaszd ki a megfelelő hőszigetelőanyagokat és rendszereket, mire érdemes figyelni a hőszigetelés kiválasztásakor?
A megfelelő hőszigetelőanyagok kiválasztásakor az energiahatékonyságról, a csökkenő fűtési és hűtési költségekről is döntesz. A homlokzati hőszigetelés központi elemei a polisztirol hőszigetelő lapok, amelyek eltérő vastagságban vásárolhatók meg.
A szakértők a 20-30 centiméteres változatokat javasolják, ezek segítségével ugyanis az ingatlan a kifejezetten magas energetikai szabványoknak is meg tud felelni, sőt, akár a passzívház minősítéshez is hozzásegítheti a tulajdonosokat.
A homlokzati hőszigetelőanyagokat azonban nemcsak a vastagságuk alapján különböztethetjük meg, hanem a színük szerint is. A fehér színű, hagyományos EPS-lemezeket a homlokzaton használják, a lábazati térbe rózsaszín, zöld vagy kék színű lapok kerülnek, amelyek víztaszító tulajdonságaik révén rendkívül jól ellenállnak a felcsapó esőnek, illetve a fagynak.
Szintén jó választás lehet a grafitos hőszigetelő lap, amelyek a hagyományos EPS-lapokhoz képest 23 százalékkal jobb hőszigetelőképességgel rendelkeznek.
Mikorra érdemes a hőszigetelés időzítését tenni?
A kiszámítható időjárás fontos eleme a hőszigetelés kivitelezésének! A ragasztóanyagok és a vékonyvakolat felvitele is megköveteli az optimális hőmérsékletet.
- 30 ºC körül és erős szél esetén a kötési folyamat felgyorsul, a vakolat pedig idő előtt elveszítheti víztartalmát, azaz megéghet.
- 5 ºC alatti hőmérséklet esetén pedig a kötési folyamat nagyon lelassul, esetleg le is állhat.
- Amennyiben magas a páratartalom, a száradás jelentős mértékben elhúzódhat, a vakolat sérülhet, foltossá válhat.
Tehát ebből adódik, hogy a tavaszi és az őszi időjárás az, amely ideális a hőszigetelésre.
Ha további információt szeretnél a Mapei hőszigetelési megoldásaival kapcsolatban, keresd bátran szaktanácsadóinkat a honlapunkon.
(Forrás)