Végre kiderült, hogy mik azok a kérdések, amiket a felújítás előtt állók a hőszigetelésről feltesznek. Egy országos méretű felmérésünk összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket, ezeket most a szakértők meg is válaszolják. Íme, 7 kérdés, amit a pénztárcájukra érzékeny felújítók tettek fel.
- Milyen vastagságú szigetelés javasolt családi ház esetén?
A hőszigetelés szükséges vastagsága több tényezőtől függ. Először is függ a szigetelendő falszerkezet típusától, illetve hőszigetelő képességétől. Más egy 15 cm-es vasbeton fal hőszigetelő képessége és más egy 38 cm-es vázkerámia falazaté. Általánosságban elmondható, hogy az alkalmazott hőszigetelő anyagok vastagsága az elmúlt évek során folyamatosan nő. Ma már ritkán építenek 10 cm-nél vékonyabb lemezzel hőszigetelő rendszert. De inkább a 15 cm-es, vagy akár 20 cm vastag rendszerek a jellemzők, ha például egy fehér EPS hőszigetelő anyagot veszünk alapul. 30-35 cm vastagságot már a passzív házak homlokzati falain találunk, ami még Magyarországon viszonylag ritka.
- Mennyi idő alatt térül meg egy ilyen befektetés?
Ha az ingatlanra gyakorolt értéknövelő hatását vesszük figyelembe, akkor földrajzi elhelyezkedéstől függően lehet mondani, hogy azonnal! A megtakarítás mértéke sok tényezőtől függ: honnan indulunk, azaz milyen a meglévő falszerkezet hőszigetelő képessége? Milyen az egyéb szerkezetek hőszigetelő képessége, felújítás előtt és után stb.
- Valóban jobb az ásványgyapotos hőszigetelés, mint a polisztirol szigetelés? Melyik a drágább és miért?
A kőzetgyapot és a polisztirol hőszigetelő anyagok különböző tulajdonságokkal rendelkeznek. Van, amelyikben az egyik, van, amelyikben a másik a jobb, vagy kedvezőbb, vagy éppen szükségesebb.
A kedvezőbb ára miatt általános esetben, ha nincsenek egyéb (pl. tűzvédelmi) előírások, vagy különleges igények, a polisztirolt szokták használni hőszigetelésként. A kőzetgyapot ára kb. 2,5-3-szorosa a fehér polisztirolénak. Kőzetgyapotot leggyakrabban ott használunk, ahol tűzvédelmi követelmények vannak.
Hőszigetelő képességét tekintve a kőzetgyapot jobb, mint a fehér polisztirol, viszont a grafitadalékos, szürke polisztirol termékek már jobb hőszigetelő képességűek a kőzetgyapot lemezeknél. A kőzetgyapotnak kiváló a páraáteresztő képessége, ezért ha az lényeges szempontként merül fel a hőszigeteléskor, akkor ezt kell előnybe részesíteni a polisztirollal szemben.
A kivitelezés szempontját is érdemes megemlíteni, a kőzetgyapot lemezek nehezebbek, ezért a kezelhetőségük is nehezebb a kivitelezés során. Emellett érzékenyebbek a nedvességre, ezért fokozottan kell védeni a megázással szemben.
Végül: a kőzetgyapotnak kiváló hangszigetelő képessége van, tehát például egy forgalmas helyen lévő ház esetén fontos szempont lehet a jó hangszigetelés is.
- Az évek alatt fog veszíteni a hőszigetelő képességéből az épület?
Nem ismert ilyen jelenség.
- Megéri-e a meglévő 5 cm-es szigetelést további 5-10 cm-el növelni?
Igen, mivel az 5 cm már a mai előírásoknak nem igen felel meg, és a jobb hőszigetelés az ingatlan értékét is növeli. Érdemes előtte méretezéssel ellenőrizni!
- Rendszerben kell gondolkodnom, ha hőszigetelni szeretném az otthonomat?
Igen, a garancia miatt érdemes rendszerben megvásárolni a hőszigeteléshez szükséges elemeket.
- Mennyire tartós a hőszigetelés?
Egy szakszerűen kivitelezett hőszigetelő rendszer 20-25 évet gond nélkül kibír. Azonban a hőszigetelés rendszer eleme a vakolat, ami színtől függően az UV hatására fakulhat, koszolódhat.