A híres 3 pohár teszt – ezért magas a fűtésszámlája… és ettől lesz alacsony

A jó, a rossz, illetve a rettenetes hőszigetelés közti különbséget remekül szemlélteti a híres pohár kísérlet. Mutatjuk, mi történik a poharakban… és az Ön otthonában.

Fogjunk három poharat, mindegyikbe töltsünk egy-egy deciliter 30 Celsius fokos meleg vizet. Az elsőt hagyjuk magára, a második pohárba tegyünk egy jégkockát, a harmadikba pedig kettőt. Ezután mérjük meg a három pohár víz hőmérsékletét. Majd melegítsük fel őket újra 30 fokra.

Azt fogjuk észrevenni, hogy a kétjégkockás poharat kell a legnagyobb lángon melegíteni, valamivel kisebb lángra lesz szükség az egyjégkockás víznél, míg ahhoz a pohárhoz, amiben nincs jégkocka, nem is kell nyúlnunk.

Close-up ice cubes with melt water drops scattered on a blue background. Macro. Refreshing ice for drinks and cocktails on a hot, sultry day.

Jégkocka van az Ön házában is?

A rosszul szigetelt házakat pont úgy hűti le a kinti hideg levegő, mint a melegvizet a jégkocka. A hideg utat talál magának a falon, az ablakon, az apró hézagokon, a tetőn, a pincén át, és ha bejutott, akkor ott is marad, mint a jégkocka a pohár vízben. Mi pedig nem tehetünk mást, mint egyre feljebb és feljebb tekerjük a fűtést.

Hogyan marad télen is alacsonyan a fűtésdíj?

A megoldás az, ha nem teszünk jégkockát a vízbe, azaz nem engedjük be a hideg levegőt a házba. Hogyan lehet ezt elérni? Egyszerű hőszigeteléssel nem biztos, hőszigetelő rendszerrel már annál inkább. Hőszigetelni ugyanis kétféleképpen lehet:

  1. Innen-onnan összevásárolt elemekkel, segédanyagokkal
  2. Vagy rendszerben gondolkodva, azaz mindent (lapok, segédanyagok, stb.) egy csomagban megvásárolva

Miért előnyösebb az utóbbi megoldás?

Mert a hőszigetelő rendszereket úgy tervezték, hogy minden passzoljon mindenhez. A ragasztók, az egyes elemek, a szigetelő lapok, így együtt képesek olyan hőszigetelési hatékonyságot elérni, amely után egy ház akár még télen is komfortos lehet anélkül, hogy a fűtést egy kicsit is feltekertük volna.

Ne csak a telet, hanem a nyarat is figyeljük

Sokan esnek abba a hibába, hogy hőszigetelésüket kizárólag a téli hónapokra tervezik. Csakhogy a magyar nyarak egyre melegebbek, így a forró nyári napokon is sok pénzt takaríthatunk meg, amelyet a légkondicionáló működésére költenénk.

Éppen ezért a téli hónapok mellett, a nyári hőmérsékleti viszonyokat is figyelembe kell venni az épületek szigetelésének megtervezésekor.

Ha már jó, nem lehetne szép is?

Tervezőink is ugyanígy gondolkodtak, mikor megtervezték a MAPETHERM hőszigetelő rendszerét, amihez több mint 1000 féle (!) színárnyalat közül választhatjuk ki a színvakolatot. Szóval, akár modern, akár klasszikusabb színeket keres, a MAPETHERM rendszerben biztosan meg fogja találni.

Zárszó: ha hosszú-hosszú évekre keres olyan megoldást, amely hideg hónapok mellett a nyári kánikulában is befolyással van a hőmérsékletre, emellett pedig még szép is, akkor a MAPETHERM hőszigetelő rendszer biztosan elnyeri tetszését. A részletekért látogasson el oldalunkra >>

Kérdezek a szaktanácsadótól