Pára és hőszigetelés – így kerülheted el a penész csapdáját 

 „Becsomagolod a házad, és minden tiszta penész lesz!” Ismerős mondat? Sokan gondolják, hogy a hőszigetelés egyenes út a penészhez, pedig ez egy félreértés! Nézzük meg, mi az igazság, és hogyan kerülheted el a penészesedés problémáját.  

MÍTOSZOK HELYETT MEGOLDÁSOK

A házban keletkező pára 93-95%-a szellőztetéssel távozik, a maradék 5-7% pedig a falakon keresztül szökne meg. Legyen szó EPS-ről vagy ásványgyapotról, ez a kis mennyiség mindkettőn át tud jutni. Akkor mégis miért gondolják sokan, hogy a hőszigetelés penészedést okoz? 

Nem a hőszigetelés a ludas

A probléma nem a szigetelésben, hanem a nyílászárócserében és a rossz szellőztetésben rejlik. Amikor a régi, huzatos ablakokat modern, légmentesen záródó műanyagra vagy fára cseréljük, a meleg bent marad – és vele együtt a pára is.  

Sokan azt hiszik, hogy a fa ablakok „szellőznek”, de ez nem igaz. A modern fa nyílászárók ugyanúgy légzáróak, mint a műanyagok. Hőszigetelési és páraáteresztési képességében nincs különbség. A lényeg nem az ablak anyaga, hanem az, hogy megfelelően szellőztess!

Ez naponta egy-két alkalommal, 3-5 perc szellőztetést, lehetőleg kereszthuzatot jelent. A pára távozik, a meleg nem, mert a felmelegített szerkezet a becsukástól számított 2-4 perc elteltével átmelegíti a friss levegőt. Ha ezt tudatosan végezzük, nem fog megjelenni a penész!  

Nem mindegy, milyen falra mi kerül   

Nem minden hőszigetelő rendszer jó minden falazathoz. Különösen a vályog falazat esetében érdemes nagy odafigyeléssel eljárni! Ezeket a falazatokat kizárólag ásványgyapot hőszigetelő rendszerrel javasolt szigetelni, mivel itt nem csak a belül keletkezett párával kell számolni, hanem nagyon sok esetben az alulról jövő nedvesség is felszívódik a falazatba, és távozni szeretne. Erre a feladatra az ásványgyapot hőszigetelő rendszer a legalkalmasabb. 

Egy másik falazati forma a pórusbeton falazat. Ahogy a nevében is benne van, porózus szerkezetű elemről van szó, ebből fakadóan kiváló a páraáteresztő képessége. Több pára tud távozni a falakon keresztül, mint a hagyományos falazóelemek esetében, így a külső szigetelésnek is olyannak kellene lennie, ami több párát képes átengedni. Itt is javasolt az ásványgyapot hőszigetelő rendszer. De fontos, hogy ha belül, az alapvakolatként a falra hagyományos mész-cement vakolat kerül, és azt glettelik át a megszokott vastag és vékony glettekkel, majd festik diszperziós festékkel, az teljesen lezárja a falazat páraáteresztő képességét! Ebben az esetben már teljesen mindegy, kívülre milyen hőszigetelés kerül.

Helyette érdemes olyan rétegrendet használni, amely segíti a pára szabad áramlását; POROMAP előfröcskölő, POROMAP szárítóvakolat 2 cm vastagságban, majd a végén FINITURA CIVILE simító vakolat, és DURSILITE IGEA falfesték. Külső oldalon pedig az ásványgyapot hőszigetelő rendszer. Így egy olyan külső-belső rétegrendet kapunk, amely kiválóan alkalmas a pára szabad áramoltatására. Ezt a rendszert használva tényleg már csak annyi a dolgunk, hogy naponta egyszer, három percre kinyitjuk az ablakokat.

Ha további szaktanácsra lenne szükséged a hőszigeteléssel kapcsolatban, keresd fel a honlapunkat. A Mapei munkatársai bármilyen szakmai kérdésben, valamint az elsőre végleges megoldás megtalálásában is örömmel segítenek, hogy felújításod problémamentes legyen!

Válassz szakági és/vagy generálkivitelezőt a felújításodhoz