Ahhoz, hogy a hőszigetelés valóban hatékony legyen, fontos megértenünk néhány alapvető elvet, amelyek a döntéseinket vezérelhetik. Azonban létezik egy gyakran figyelmen kívül hagyott, de létfontosságú szempont, amely teljesen megváltoztathatja a hőszigetelés hatékonyságát.
Tehát a legfontosabb tudnivaló: Gondolkodjunk rendszerben, vásároljunk rendszert! Ekkor lesz ugyanis a kezünkben az a biztosíték, ami az összeválogatott hőszigetelések esetében biztos, hogy nem. A rendszergarancia!
Ezenfelül ki kell választani a hőszigetelés anyagát. Polisztirolos hőszigetelés szinte bármilyen homlokzaton alkalmazható, és két típusa van:
1. fehér – hagyományos EPS
2. szürke – grafitos EPS, például a MAPETHERM PS rendszer.
A különbség a színen kívül a hőszigetelési képességben van: a grafitos EPS 23-25%-kal jobban hőszigetel, mint a hagyományos EPS.
Ha nem áll rendelkezésünkre bármennyi hely a hőszigetelés vastagságára – például mert közel van a szomszéd, vagy eltűnne a járda, esetleg túl mélyre kerülnének az ablakok –, akkor a grafitos EPS-el fontos centimétereket lehet megtakarítani úgy, hogy a kívánt hőszigetelési értéket el tudjuk érni.
Ha az épület vályogból épült, akkor sem kell elkeserednünk, van megoldás a hőszigetelésre, a MAPETHERM MW. Ebben a rendszerben a hőszigetelő lemez ásványgyapot. Fontos tudni, hogy a vályog kiváló páraáteresztő képességgel rendelkezik, ezért olyan hőszigetelő lemezt kell választanunk, amely nem fékezi a párát, hanem segíti a szabad áramlását a külvilág felé. A Mapei színvakolatai közül mindegyik felhasználható végső felületképző rétegként, azonban a vályog falazatok esetében inkább válasszunk szilikát vagy szilikon kötőanyagú színvakolatot.
Ha polisztirol vagy ásványi hőszigeteléssel sem tudjuk elérni a kívánt hőszigetelési értéket, vagy nem tudunk vastag hőszigetelő lemezt használni a fentebb leírt okokból, akkor is van megoldás: MAPETHERM PIR SYSTEM.