Az épület tervezési szakaszában gyakran felmerül a hőszigetelés vastagságának a kérdése, amivel a kivitelezők szembesülnek. Ezt a látszólag egyszerű problémát szakmai ajánlások, különféle termékkatalógusok tartalmazzák, amire furcsa mód igen eltérőek a válaszok.
A hőszigetelés fontossága
Bármilyen építőanyagból is épült az otthonod, vedd számításba, hogy a felfűtött lakásból a falakon át állandóan kifelé „szökik” a meleg, mivel a változó hőmérsékletű helyiségek léghőmérséklete kiegyenlítődni igyekszik, emiatt a kinti hideg egyre halad befelé.
Ha a lakásod falának homlokzatára kifogástalan minőségű hőszigetelő lemezt tesznek, meg fogja akadályozni, hogy a kintről érkező hideg levegő bejusson a falazatba. Ennek megfelelően a fal képes lesz felvenni otthonod belső levegőjének hőmérsékletét, következésképp a fűtésed is gazdaságosabbá válik.
Nézzük, hogy mi is a kiindulópont a hőszigetelés vastagságát tekintve!
A hőszigetelési vastagság több jellemzőtől függ. Ezek a szempontok egymással is kölcsönhatásban vannak, ezért nehéz megtalálni a jó „választ”.
A hőszigetelés vastagságát méretezéssel lehet meghatározni, mindig a meglévő szerkezettől függően. Vagyis függ a szigetelendő falszerkezet típusától, illetve hőszigetelő adottságától. Egy 15 cm-es vasbeton fal hőszigetelő tulajdonsága más lesz, mint egy 38 cm-es vázkerámia falazaté.
A hőszigetelés hatékonysága
A szakemberek azt vallják, hogy minél rosszabb hőszigetelő a fogadószerkezet, a hőszigetelés annál hatékonyabb lesz. A vasbeton falon például sokkal hatásosabb, mint a már a kezdetektől jól szigetelő vázkerámián.
Azt is elmondhatjuk, hogy a hőszigetelés hatékonysága fordított arányban van a szigetelés vastagságával, azaz nem célszerű a szigetelés vastagságát bizonyos határokon belül növelni. Ezt a határt megtalálni ugyanakkor igazi kihívás.
Tény továbbá az is, hogy az alkalmazott hőszigetelő anyagok vastagsága a korábbi idők folyamán állandóan nő. Érdekesség, hogy az 1980-as évekig egyáltalán nem alkalmaztak hőszigetelést, ugyanis ebben a korszakban az energiatakarékosság nem volt kiemelt szempont, és a fűtést is a korábbi gyakorlat alapján tudták kiszámítani.
A 90-es évek elején már Magyarországon is megjelent a hőszigetelés fontossága a gyakorlatban. Amíg 20 éve 5 cm vastag hőszigetelő anyagot használtak, addig ma már csak elvétve építenek 10 cm-nél vékonyabb lemezzel hőszigetelő rendszert. Sok esetben a 15 cm-es, vagy akár 20 cm vastag rendszerek az irányadók, ha például a fehér EPS hőszigetelő anyagot vesszük alapul. 2020-tól a szigetelés vastagságának alsó határa már 16 cm, jelenleg a 25 cm vastag tömör kisméretű téglánál ez a szám 17 cm.
Ettől függetlenül manapság is használnak kimondottan vastag szigetelést: a 30-35 cm vastagságot leginkább a passzív házak homlokzati falain figyelhetünk meg, de ez hazánkban még viszonylag új trend.
Miért fontos rendszerben gondolkodni? Ismerd meg a válaszokat az ingyenes letölthető e-bookból! Ha most tervezed a hőszigetelésedet, akkor ide kattintva ki tudod választani otthonod új színét!
Szakmai tanácsokkal kapcsolatban keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. Mi elsőre végleges megoldásokban gondolkodunk.