Azt talán már hallottad, hogy a ragasztási technikán is múlik a hőszigetelés eredménye, de ezt most egy látványos és elképesztő kísérlettel be is bizonyítjuk!
A kísérlet során egy üveglapra három ragasztási módszerrel rögzítettünk polisztirol lapokat.
1. módszer: PONT-PEREM MÓDSZER
Ennél az eljárásnál a szélső ragasztósávban kell hagyni néhány centis rést, amelyen a levegő távozhat a felhelyezés után.
2. módszer: TELJES FELÜLETŰ RAGASZTÁS
Itt egy 10 mm-es fogazott glettvassal kell felhordani a ragasztót a lap teljes felületére. A kis barázdákon tud távozni a levegő felhelyezéskor. A felhelyezéskor az apró igazító mozgások hatására elterül a ragasztó a lap teljes felületén. Ezzel a módszerrel a legnagyobb a tapadás és a leginkább légmentes ragasztási technika.
3. módszer: PÖTTYÖZÉSES RAGASZTÁS
Ez a típusú ragasztási technika okozza a leggyakoribb anyagi károkat a homlokzati hőszigetelés esetén, mert szinte biztos, hogy a dilatáció matraceffektushoz vezet. A matraceffektus pedig nem csak esztétikai probléma, de a hőtartási képessége is jelentősen csökken a szigetelésnek.
Egy demonstrációs teszt során a 3 ragasztási technikával felhelyezett polisztirol lapot megpróbáltuk egy pajszer segítségével eltávolítani. Íme, az eredmény:
Mit látunk? Ahol a ragasztó fogta a polisztirol lapot, ott anyagában a polisztirol lap szakadt el, de a ragasztós részt pajszer segítségével sem tudtuk leszedni.
A pöttyözéses módszernél azonban egész darabokban vált el a hungarocel a felülettől, és csak a pöttyök maradtak fent.
Ezzel a módszerrel garantáltan magasabb lesz a fűtésszámla is, hiszen túl sok a légrés a falfelület és az EPS lap között. Ahova befért a pajszer, oda befér a szél is.
De még csak nem is fűtésszámla lehet a legnagyobb probléma ezzel a módszerrel. Ha esetleg tűz üt ki az épületben, ahol így hőszigeteltek, akkor az itt lévő levegőrések szinte liftaknaként funkcionálnak a levegszőszívás miatt, amely szítja a tüzet.
A kísérletekhez a MAPETHERM ragasztótapaszt használtuk, hogy ne a ragasztón múljon a hőszigetelés eredményessége.
A Mapetherm ragasztótapasz habosított polisztirol, extrudált poliészter, habosított poliuretán, kőzetgyapot, parafa, stb. hőszigetelő táblák ragasztására és simítására használható, közvetlenül a vakolt, betonrészekből vagy beton falazóblokkokból készült falak illetve mennyezetek kül- vagy beltéri felületeire történő ragasztáskor.
A vízzel elkevert Mapetherm ragasztótapasz a függőleges felületekre is megereszkedés vagy akár a nagyméretű szigetelőtáblák megcsúszásának veszélye nélkül is könnyen felhordható állékony (tixotróp) habarcsot ad.
Nézd meg, hogyan készül!