Itt az új őrület: klímával kezdtek fűteni a magyarok – vajon megéri…?

Egyre több magyar háztartásban térnek át télen a központi, illetve gázfűtésről a klímával való fűtésre. De vajon tényleg megéri? Ennek járunk most utána.


A legutóbbi felmérések egyértelműen azt mutatják, hogy igen. Azonban még így sem spórolunk meg annyi pénzt, amennyit egy kiválóan hőszigetelt ház hoz a konyhára. A klímával való fűtés azonban kiváló kiegészítője lehet egy hőszigetelt háznak a téli időben. Már amennyiben szükséges egyáltalán bekapcsolni bármilyen fűtésre alkalmas eszközt egy ilyen házban. De mindenekelőtt jöjjön egy kis matek…

Ennyiért fűtünk a különböző berendezésekkel

Ha azt akarjuk megvizsgálni, mennyire hatékony egy fűtésre alkalmas eszköz, akkor nem kizárólag a fogyasztására kell összpontosítanunk, hanem arra is, hogy ugyanakkora befektetett összegért mennyire lesz meleg az otthonunk. 

A VGF Szaklap cikkében összehasonlította a különböző fűtési eszközök hatékonyságát. Ahhoz azonban, hogy az árakat is össze tudjuk mérni, közös mértékegységet kell választani.

  • Bár a gáz fűtőértéke változó, elfogadhatjuk, hogy 1 m³ gáznak körülbelül 9,5 kWh. 
  • A gáz ára éves 1200 m³ fogyasztásig 103 Ft, felette 120 Ft körül mozog. 
  • Az eltérő hatásfok miatt az sem mindegy, hogy gázkonvektorral, hagyományos kazánnal vagy kondenzációs gázkazánnal égetjük el a gázt, mindenesetre 1 kWh energiát gázból kb. 11-12 Ft-ért kapunk.
  •  A villamos áram ára 1 kWh esetén normál A tarifával 37,5 Ft, H vagy Geo tarifával számolva 23 Ft. 
  • Egyértelmű, hogy egy fűtőszálas, az áramot 100% hatásfokkal hővé alakító berendezéssel még akkor is dupla áron fűthetünk, ha kedvezményes tarifával használjuk.
  • A klíma viszont sokkal érdekesebb, mivel itt kihasználjuk a hőszivattyúk előnyét. 
  • Az inverteres klímákra a gyártó megad egy SCOP-értéket, ami az adott készülék szezonális jóságfoka. Ha egy készülék SCOP-értéke 4, akkor 1 kWh elektromos áram felhasználásával 4 kWh hőenergiát kapunk. 
  • Ha egyszerűen bedugjuk egy meglévő konnektorba a klímát, akkor A tarifás árammal üzemeltetjük, így gyorsan kiszámíthatjuk, hogy ha az SCOP-érték 3,4 feletti, akkor a klímával olcsóbban fűthetünk, mint gázzal. 
  • Azonban a klímával való fűtés még mindig drága ahhoz képest, ha van egy kiválóan hőszigetelt házunk.

A hőszigetelt házaknak továbbra sincs vetélytársa 

Klímával fűteni megéri?

Ennek oka pedig igazán egyszerű: a mai, kiváló minőségű hőszigetelő rendszerek olyan jó hatásfokkal védik a ház belső részét a hidegtől, hogy amíg nem megy tartósan nulla fok alá a hőmérséklet, addig lényegében nincs szükség semmiféle fűtő berendezésre. 

Ráadásul nulla fok alatt sem kell felcsavarni a radiátort maximum közeli állapotba, vagy épp a klímát egész nap járatni. Így egy magas minőségű hőszigetelő rendszerrel hőszigetelt homlokzatú ház évente több 10 000 Ft-tal többet takarít meg a fűtésdíjon még a leghatékonyabb, legolcsóbb fűtési megoldásoknál is. 

A hőszigetelés is csak akkor ér valamit, ha rendszerben gondolkodunk

Azonban a hőszigetelést is el lehet rontani. Így aztán összevásárolhatjuk a házunk hőszigeteléséhez szükséges anyagokat aszerint is, hogy az egyes elemek árait nézzük, de így csak azt érjük el, hogy a házunk hőszigetelőképessége messze nem éri el a maximumot. Az így megspórolt pénzt pedig már az első fűtési szezon során visszafizetjük. Csak nem a hőszigetelésre, hanem a fűtésdíjra. 

Hőszigetelni még mindig megéri

A legtöbb szakember nem véletlenül ajánlja a hőszigetelő rendszereket, azok közül is a piac egyik toplistását, a MAPETHERM hőszigetelő rendszert. 

Kérdezek a szaktanácsadótól