Természetesen mindenkinek első a szépség, az esztétikai meggondolás. Hogy kinek, mi a szép, teljesen változó, egy nagyon praktikus dolgot azért mindenkinek előnyös egyformán betartania. Vakolatszín választás esetén igyekezzünk a színkártya, vagy a kisebb méretű színminta helyett egy nagyobbacska valós minta segítségével a helyszínen összevetni a kiválasztott színt az ott lévő környezettel. Például egy hónunk alá csapható polisztirol lapra vitessük fel az adott vakolatszínt és nézzük össze az épület nyílászáróival, a kerítéssel, a korlátokkal, párkányokkal, egyszóval mindennel, ami a fal, a környezet végső látványát befolyásolhatja. Biztosak lehetünk benne, hogy ezen a módon nem állunk majd letaglózottan és csalódottan, ha már a teljes felület elkészült, mert így biztosan azt a színt kapjuk, ami nekünk is tetszik és a környezetbe is harmonikusan illeszkedik.
A nagy mintának az is az előnye, hogy kicsiben egy adott árnyalat jóval visszafogottabb hatást kelt. Ami ilyenkor megtetszik, az esetleg a későbbiekben elriaszt minket harsányságával egy nagyobb felületen.
Volna még itt valami, amit fontos lehet, mégpedig a pillanatnyi divattal, hangulattal függ össze. Mert bizony bele lehet szeretni valamibe rövidtávon is, mert éppen akkor azt diktálja a közízlés, vagy láttuk valahol és megérintett minket. A végső vakolat szín kiválasztásakor azonban gondoljuk végig, hogy ez lesz az a fal, amit naponta és éveken, évtizedeken át látunk, oda érkezünk haza, és már messziről azt a megunhatatlan és barátságos helyet fogja nekünk jelenteni, ahová szeretünk megérkezni. Döntsünk ezért olyan árnyalat és szín mellett, ami biztosan tetszik majd nagyon-nagyon hosszú távon is.
A színválasztásnál azonban érdemes a műszaki oldalt is egy picit átgondolni. Ugyanis minden színhez tartozik egy fény-visszaverődési érték, amely alapján tudható, hogy a ráérkező napfény hány százalékát veri vissza és mennyit az, amit elnyel. Minél kevésbé veri vissza egy adott felület a napfényt, annál többet nyel el, tehát annál jobban képes átmelegedni. A sötét színek jóval kevesebb fényt vernek vissza, mint a világosak. Különösen fontos lehet a vakolat felmelegedése hőszigetelés esetén, mert ez esetben a vakolat egy vékony, a hőmérsékletváltozásra reagáló réteget jelent. Minél erőteljesebb a hőmérsékletváltozás, annál nagyobb hőmozgást végez a vakolatréteg, s ez egy előnytelen színválasztás miatt óriási terhelést is jelenthet.
Ha Ön a Quarzolite, a Silancolor, a Silexcolor termékcsaládból választ, szinte korlátlan lehetőséget talál, mivel a ColorMap rendszernek köszönhetően egyedi színeket is előállítunk a megrendelők igénye szerint.
[button link=”http://goo.gl/BiLDv4″ color=”green”] Akár a szín, akár a vakolatfajta kiválasztása előtt áll, a Mapei szaktanácsadók örömmel állnak az Ön rendelkezésére![/button]