Hőszigetelő rendszereket azért vásárolunk, hogy fűtési időszakban rengeteg pénzt spóroljunk meg. Ezért rossz látni, hogy minden ötödik újonnan hőszigetelt ház valójában nem képes elvégezni legfőbb feladatát: azaz hőszigetelni a házat.
A legnagyobb probléma az elrontott hőszigeteléssel az, hogy egyfajta placebo hatásként azt gondoljuk, hogy a rendszer működik, így aztán télen akkor sem csavarjuk fel a fűtést, mikor a lakásban valójában hideg van a rosszul kivitelezett hőszigetelő rendszer miatt. A kérdés ezek után adja magát: honnan fogod felismerni idejében, ha rossz a hőszigetelés a házadon?
Mindenre figyeljünk – időben figyeljünk
Ha úgy veszed észre, hogy a házadon lévő hőszigetelés rossz, hogy fázol a nappaliban, az már régen rossz. Egy rossz hőszigetelő rendszert kijavítani ugyanis rengeteg pénzbe kerül. Ezért sokkal jobb megoldás, ha „felszedsz” némi tudást a témában, így le tudod ellenőrizni mind a hőszigetelő rendszerek hatékonyságát, mind a kivitelezés minőségét.
Figyelj az anyagokra!
Egy hőszigetelő rendszer pont annyira hatékony, amennyire a leggyengébb eleme. Ezért a legfontosabb, hogy kerüljük a különböző gyártóktól összefusizott rendszereket. Ha hőszigetelés, akkor rendszerben gondolkozzunk. Lapok, ragasztók, egyéb anyagok mind-mind egyetlen gyártótól származzanak. A Mapei-től kész rendszereket tudsz vásárolni, azaz nem kell összeválogatnod az egyes anyagokat, hanem egy csomagban, készen kapod tőlünk a teljes hőszigetelő rendszert.
Figyelj a kivitelezésre!
Kérdezz, beszélgess, figyelj! Ez a hőszigetelés szentháromsága. Nem szükséges, hogy szakértő legyél a témában, de 1-2 órás utánaolvasással, videók megtekintésével már olyan szintre tudsz kerülni, amellyel „lebuktathatod” a nem megfelelően kiépített hőszigeteléseket. Íme, pár trükk:
- Ha nem folytonos a hőszigetelő lapok kiépítése, apró hézagok, réseket látsz közöttük, akkor tudhatod, hogy a rendszer nem fog működni, a hideg be fog jutni a házba.
- Ne kérj pogácsát! Még 10 évvel ezelőtt is a hazai házak homlokzatára úgynevezett pogácsás eljárással kerültek fel a szigetelő lapok. Ezzel egy gond van: a lapok teljes felületükkel nem fekszenek fel a falra, így levegő kerül alájuk, amely ugyanúgy bejut a házba, mint korábban. Ezért mindig kérdezd meg a kivitelezőt, milyen eljárással tervezi felvinni a hőszigetelő lapokat a ház homlokzatára.
- Az illesztéseknél is legyél résen! A legtöbb hőszigetelés az illesztéseknél bukik el. A ház sarkainál, a tető és a homlokzat találkozásánál. Ezért érdemes kiemelt figyelmet fordítani a kivitelező szakember munkájára, mikor ehhez a részhez ér a munkában.
Egy kis odafigyeléssel, utánaolvasással rengeteg bajtól, és óriási plusz költségektől óvhatjuk meg magunkat. Érdemes ezért megnézni 3 részes, rövid videós sorozatunkat a hőszigetelő rendszerek helyes kivitelezéséről. Még akkor is, ha munkát természetesen nem Te végzed, hanem egy szakember.