Talán már Önnel is előfordult, hogy a 2-3 éves színezett homlokzatának kifakult a színe, miközben a szomszéd házon csodásan tartós a szín. Számtalan helyen látni ilyet, és nagyon bosszantó tud lenni. De mit lehet tenni és hogyan lehet megakadályozni, hogy a vakolat elveszítse a színét? Mutatjuk azt a megoldást, amely már több ezerszer bizonyított és kiállta az időjárás próbáját.
Tudnia kell, hogy a vakolatok a napsütés és az UV hatásra fakulnak ki.
Mi a megoldás?
Egyrészt minél világosabb a vakolat, annál kevésbé melegszik fel, mint azt a képen látható felületi hőmérsékletmérő is alátámasztja:
Ez a hőmérséklet, amelyre a nap felmelegíti a vakolatot, nem tud sehol távozni, hiszen pár mm-rel a színvakolat mögött már ott van a hőszigetelő lap, amely egyik irányból sem vesz fel és nem is ad le hőt. Ha erre a felmelegedett vakolatra jön egy nyári zápor, ami 20 fokosra hűti vissza a vakolatot, az már elegendő hőingadozás ahhoz, hogy a vakolat felülete kirepedezzen.
A fakulás oka, hogy a felmelegedés hatására roncsolódik a pigment, ezáltal elengedi a színt. Egy túl sötét vakolat olyan szinten felmelegedhet, hogy fel tudja puhítani maga mögött a polisztirolt. Az optimális fényvisszaverődési index biztosítja, hogy nem színeződik el kültérben a vakolat.
Miért éri meg a drágább ára ellenére is a szilikon alapú vakolatot választani az akril alapú helyett?
- alacsony a vízfelvevő képessége
- a felvett vizet gyorsan leadja
Az akril alapú vakolatnak ezzel szemben kicsivel magasabb a vízfelvétele és sokkal lassabb a száradása. Ez azért baj, mert a szemcseszerkezetében benne van a nedvesség, és ahogy ezt süti a nap, könnyedén megindul a gombásodás, penészedés.
A szilikát alapú vakolat szinte úgy viselkedik, mint a szilikon: sok vizet vesz fel és gyorsan szárad.
Mondhatni, hogy a szilikon alapú vakolatnak „vízlepergető” hatása van, ahogy ez a mikroszkopikus felvételen is látható:
A szilikon vakolatot úgy kell elképzelni, mint a bútorápoló szilikont. Ha lekenjük a bútort, vagy az autót, az is szilikonos védőréteggel védi a felületet a szennyeződésektől és a víztől.
Ismerje meg a Mapetherm rendszer színvakolat elemeit:
- Acrycolor Tonachino: akril kötőanyagú, felhasználásra kész homlokzati vékonyvakolat, kiváló fedőképességgel, kitűnő kiadóssággal.
- Quarzolite Tonachino: diszperziós akrilgyantából, osztályozott szemcseméretű töltőanyagokból, kvarchomokból és napsugárzás-álló pigmentekből készült rusztikus megjelenést biztosító összefüggő bevonat bel- és kültéri falakra.
- Silexcolor Tonachino: kálium-szilikát bázisú színes ásványi bevonat a DIN 18363 szabvány szerint.
- Silancolor Tonachino: nagy páraáteresztő és vízlepergető képességű, szilikongyanta bázisú diszperziós bevonat bel- és kültéri falakra.