A gyártók hülyesége vagy igaz? Íme, az igazság a hőszigetelő rendszerek körül!

Hőszigetelés rendszerben. „Ez csak a gyártók hülyesége, hogy többet adjanak el!” – gondolják sokan. De biztos ez? Megdöbbentő képeken a válasz!

De először is: mit nevez például a Mapei hőszigetelő rendszernek?

Akkor nevezhetjük a hőszigetelést rendszernek, ha 6 dolog szerepel benne a beépítés során. Ez pedig nem más, mint a tábla, hozzávaló ragasztó, üvegszövet háló, dűbel, alapozó, színvakolat. Ha ez a 6, Mapei-től származó termék van beépítve a hőszigetelésbe, akkor lép életbe a rendszergarancia. 

Alapvetően nem pusztán azért beszélünk rendszerekről, mert ezek az elemek kompatibilisek egymással, hanem mert a gyártók ezen rendszerek kialakításakor az anyagokat összeépítve vizsgálják be. Sokféle vizsgálat van, például: tűzállósági vizsgálat, tűzterjedési vizsgálat, tapadó és húzó szilárdsági vizsgálat. Ezek során sok tényezőt néznek, és különböző gyötréseknek vetik alá a teljes rendszert és magukat az elemeket is.

Milyen problémák lehetnek a hőszigeteléssel, ha nem helyesen dolgozik a kivitelező?

Jöhetnek a döbbenetes eredmények képeken!

Az első képen látható, ahogy a helytelenül felhelyezett háló (ami ráadásul a kék színe alapján, nagyobb raszter kiosztású vakolat erősítő háló és nem üvegszövetháló) felválik a polisztirol lapokról. Ez egy gyönyörű példája annak, hogy miért NEM éri meg NEM rendszerben gondolkodni a hőszigetelés esetén. 

A jobb oldali képen láthatjuk, ahogy ásványgyapot szigetelésre megpróbáltak téglát felragasztani, ami egyáltalán nem javallott, sőt TILOS. Mert az ásványgyapot a szálas rétegezése miatt nem tud olyan kifelé ható nyílóerőnek ellenállni, amilyet a téglás homlokzat kifejt rá. 

A bal oldali sarkon látható, hogy az ásványgyapot anyagában szakadt szét a terheléstől. De a jobb oldali falon látható, hogy a hőszigetelő lap a szintén helytelen „pogácsás” ragasztási technikával lett felhelyezve, ami már magát az ásványgyapot lapokat sem volt képes a helyükön tartani. Itt sem gondolkodtak rendszerben a kivitelezők.

Néhány további kép, amikor nem rendszerben gondolkodtak. 

Még ha a felragasztás 1-2 esetben helyes technikával is készült, akkor sem lett elfogadható végeredmény.

 

Itt is egy hiányzó elem okozza a problémát, mégpedig a dűbel. 

 

Kérdezek a szaktanácsadótól