A hőszigetelés 3 legfontosabb kérdése, hogy elkerülje a gyakori hibákat

Azt már sokszor elmondtuk, hogy a hőszigetelést csakis tapasztalt, nagy tudással rendelkező szakemberekre szabad bízni, de mégis van 3 olyan kérdés, amellyel jó, ha Ön is tisztában van, főleg azért, hogy már a kivitelezés előtt elkerülje a gyakori hibákat.

Vintage architecture classical facade building with red door

Íme, a 3 kérdés: 

  • Mennyi ragasztóanyag szükséges a hőszigetelés során?
  • Milyen a helyes ragasztási technika?
  • Melyik ragasztóanyag melyik hőszigeteléshez illik? 

Most mindegyik kérdésre eláruljuk a választ!

  • Mennyi ragasztóanyaggal szükséges számolni a hőszigetelés során?

A MÉVSZ (Magyar Építőkémiai és Vakolat Szövetség) irányelvei szerint, 8 kg/nm a polisztirol anyag esetén, vagyis 4 kg ragasztás és 4 kg tapaszolás. Az ásványgyapotnál 12 kg/nm a teljes mennyiség. Itt ugyanúgy oszlik el a 4-4 kg, mint a polisztirol lapoknál, de pluszban értendő még 4 kg a befejező glettelésnél. Ezek az optimális és ajánlott mennyiségek, amivel optimális falazatra megfelelő minőségű hőszigetelés kivitelezhető. 

  • Milyen a helyes ragasztási technika?

A pogácsás módszer már elavult: a pöttyök a dobókockára valók, nem a hőszigetelő rendszer ragasztásához.

A helyes ragasztási technikák: a pont-perem ragasztás vagy a teljes felületű ragasztás. 

Az első ábrán egy apró pontatlanság van, ugyanis ki kell hagyni a peremragasztásnál néhány centiméteres részt, hogy a levegő távozni tudjon, amikor a felhelyezésnél szétterül a ragasztó.

  • Melyik ragasztóanyag melyik hőszigeteléshez illik? 

A Mapei többféle hőszigetelő ragasztóanyagot ajánl: ezek a termékek más-más adalékanyagokból és más-más polimerekből állnak, azért, hogy a különböző kihívásoknak meg tudjanak felelni. A Mapei ezen termékek kifejlesztésénél is a fő küldetését tartotta szem előtt, vagyis hogy már elsőre végleges építési megoldást adjanak.

  • Mapetherm ragasztótapasz 

Szinte teljesen sima felületet ad ez az univerzálisnak mondható tapasz. Felhasználható fehér színű polisztirolhoz, grafitos lapokhoz, ásványi lemezekhez és lábazati lapokhoz egyaránt. A kivitelezők véleménye szerint ez egy olyan anyag, amivel jó dolgozni, mert megfelelően habos, krémes, jó a nyitott ideje, szép alapfelületet lehet vele létrehozni. 

  • Bár a Mapetherm ragasztótapasz alkalmas kőzetgyapot ragasztására is, mégis van külön Mapetherm kőzetgyapot ragasztó is. 

Ennek oka az, hogy a kőzetgyapot ragasztónak egy kicsivel durvább a szemcséje és emiatt a szálas szerkezetű kőzetgyapotba jobban bele tud épülni. Ezenkívül a lég- és páraáteresztő tulajdonsága ennek a ragasztónak a legoptimálisabb az ásványgyapot lemezek lég- és páraáteresztő képességéhez viszonyítva. Ha hőszigetelő rendszerben gondolkodunk, akkor rendszerben ez a javasolt ragasztó a kőzetgyapothoz. 

  • Mapetherm AR1 ragasztótapasz 

Úgy is nevezik szakemberek és a Mapei fejlesztők, hogy a ragasztótapaszok csúcsa. Ez a ragasztó a Mapetherm Tile System Construma-díj nyertes hőszigetelő rendszerében. 

Ragasztható vele minden, ami a Mapetherm ragasztótapasszal (fehér színű polisztirol, grafitos lapok, ásványi lemezek, lábazati lapok), de ezenfelül még a parafa is. Ennek jóval magasabb áron érhető el négyzetmétere, azonban a minősége is sokkal magasabb, mint egy megszokott polisztirol szigetelőlapnak. A lég- és páraáteresztő képessége nagyon magas, hangszigetelő tulajdonsága is kiváló, ráadásul természetes anyag. A ragasztásnál nehézséget okozhat parafa esetén, hogy nagyon sima a felülete.

  • Mapetherm AR1 GG ragasztótapasz

Ez a ragasztótapasz szintén alkalmas fehér színű polisztirolhoz, grafitos lapokhoz, és ez a ragasztó szintén eleme a Mapetherm Tile System rendszernek. Ideális ragasztó olyan esetekre, ahol nem teljesen egyenes a fal, hiszen a durva szemcséssége miatt vastagabban lehet felhordani, és kis mértékben el lehet csalni a minimális felületi egyenetlenségeket.

Tekintse meg videónkat olyan háztulajdonosokról, akik a Mapei hőszigetelő rendszerét választották!

 

 

Kérdezek a szaktanácsadótól