Ez a 2 leggyakoribb hiba, amiért nem működik a hőszigetelés

Hiába a legmodernebb hőszigetelési rendszer, ha a lakók nem érzik áldásos hatását: továbbra is sokat kell fűteni vagy hűteni a benti levegőt. Talán a hőszigetelés alkalmazásánál követtek el hibát a kivitelezők? Megkérdeztük szakértőnket, aki elárulta, hol lehet a leggyakrabban hibázni a hőszigetelés kiépítésénél.

Hőszigetelőlapok ragasztása és üvegszövet háló beépítése 

A hőszigetelés rétegrendjének kiépítése során rendkívül fontos, hogy milyen megoldásokat, alkalmazási technikát alkalmaznak az üvegszövet háló beágyazása, valamint a ragasztóréteg felvitele során, ezen múlhat a hőszigetelő rendszer hatásfoka. 

  • Polisztirol hőszigetelő táblák felragasztása
  1. Helytelen megoldás – Pontokban ragasztás

Semmiképpen nem javasoljuk a kivitelezéseken olykor helytelenül alkalmazott pontokban ragasztást. Ez abból áll, hogy a dobókockák pöttyeihez hasonlóan öt-hat vagy akár több pogácsát is elhelyezünk a felületen, és ebbe nyomjuk bele a hőszigetelő táblát. 

Eredményül szétterülő, de jellemzően nem megfelelő ragasztási felületet kapunk. Még nagyobb gond az, hogy a ragasztást követően telepítésre kerülő dűbelek alatt nem lesz megtámasztás, a rendszerünk hátulról nyitott lesz, valamint, mivel a táblák szélei nincsenek rögzítve, a homlokzatot ért hatások, például a hőmérséklet változás okozta mozgások miatt, a táblák szélei szabadon mozoghatnak, így a táblaillesztések megrepedhetnek.

  1. Helyes megoldás – Pont-perem ragasztási technika

A ragasztóanyagot a tábla széleire folytonosan kell felvinni. Ezt követően a fennmaradó üres részen arányosan elhelyezve, három pogácsát kell elhelyezni a ragasztóanyagból. Az ilyen megoldásnál ugyanúgy maradnak fedetlen polisztirol felületek, de a ragasztóanyag a lapok szélén légrésmentes, összefüggő réteget képez. Így a rendszerünk hátulról zárt lesz, a dűbelek alatt megfelelő megtámasztást biztosít a ragasztóréteg, és a táblaszélek is teljes hosszukban rögzítettek lesznek.

  1. Helyes megoldás – Teljes felületű ragasztás

Megfelelően sík alapfelület esetén a ragasztóanyagot teljes felületen, 10-es fogazott glettvassal is fel lehet vinni. A polisztirol tábla belemozgatását követően, közel teljes hátoldali fedettség érhető el, a polisztirol felületet teljes egészében ragasztóanyag fedi. A legjobb tapadást így lehet biztosítani a hőszigetelő tábláknak.

  • Az üvegszövet háló beágyazása

Először is érdemes tudni, hogy a homlokzati hőszigetelés során alkalmazható üvegszövet háló minimális tömege 145 gramm, illetve két fontos jellemzővel kell még rendelkezzen az alkalmazott háló: lúgállósággal és megfelelő szálerősséggel.

  1. Helytelen megoldás – Üvegszövet hálón át felvitt ragasztóanyag

Gyakori megoldás kivitelezéseken, hogy az üvegszövet hálót magára a polisztirol hőszigetelő táblákra helyezik fel, és ezután kezdik meg a ragasztóanyag felvitelét. Ilyenkor hiába törekednek a ragasztó tökéletes eloszlatására a megfelelő glettvassal. A háló alá nem lehet átgyömöszölni a ragasztóanyagot és így valójában csak elfedik a ragasztóval a hálót, nem történik igazi beágyazás. 

A háló nem fog jól együtt dolgozni a ragasztóval, a tapadási felület és a tapadás sem lesz jó. A felületet ért későbbi mechanikai behatások, vagy hőmozgásból adódó feszültségek a háló és a teljes felület sérülését, felválásait okozhatják. 

  1. Helyes megoldás – Az üveg-szövet helyes beágyazásának folyamata

A már bekevert és pihentetett ragasztóanyagot újra át kell keverni. Ezt követően kell felvinni a ragasztóágyat a háló felfektetése előtt. A kapott ragasztóréteg hozzávetőlegesen elegendő lesz a háló befedésére. A ragasztórétegre rá kell fektetni az üvegszövet hálót, majd a glettvas sima oldalával egyszerűen át kell simítani a felületet. 

Az eredmény a háló tökéletes beágyazása lesz úgy, hogy a háló a ragasztóréteg vastagságában a külső harmadba kerül. Kötés után a háló biztosan nem sérül, nem válik el a felületről, valamint a hőmozgások, üzemszerű mechanikai behatások sem tesznek kárt benne. 

Attól függően, hogy mennyire sikerült szépen dolgozni, valamint, hogy mennyire finom szemcseméretű színvakolat kerül a felületre, szükséges lehet a felület átcsiszolása, illetve egy újabb simítóréteg felvitele a ragasztóanyagból. 

Ha szeretné, hogy otthona hőszigetelése problémamentesen, már elsőre véglegesen készüljön el, kattintson oldalunkra >>

Kérdezek a szaktanácsadótól