A Mapei friss, 2019 augusztusában végzett felmérése szerint a háztulajdonosok 45%-a első helyre teszi otthonának hőszigetelését. Nyilvánvalóan senki sem szeret hatalmas energiaszámlákat fizetni, és azt sem kell különösebben magyarázni, hogy miért is jó, ha az otthonunk kellemesen meleg télen, nincsenek hideget sugárzó felületek, és a hőhidasság miatt sem üti fel a penész, amint beköszönt a fűtésszezon.
Az anyagi szempontok fontos szerepet játszanak valahányszor a hőszigetelés szóba kerül, sokan szívesen megvalósítanák önerőből a munkálatokat. Vajon mennyire lehet eredményes egy házilag összedobott hőszigetelés?
Hőszigetelés házilag: felejtse el!
A hőszigetelő rendszer kiépítése ugyanolyan szaktudást igénylő munka, mint bármi más, ezért fontos, hogy mindig gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező szakember végezze. A legtöbb hiba pont abból adódik, amikor ez nem minden esetben így valósul meg. Teljesen felesleges nekiállni áttanulmányozni a hőszigetelés lépéseit azzal a szándékkal, hogy mi magunk valósítsuk meg. Olyan utasítás, ami a szaktudást pótolná, még semmilyen területen sem született, így esetünkben sincs.
A házilag kivitelezett hőszigeteléskor rengeteg hibalehetőség adódik, amelyekből elég, ha csak egy teljesül, az a teljes rendszer hatékonyságának rovására megy. Lássuk, melyek azok a pontok, ahol nagyon nagyot lehet tévedni!
- A hőszigetelés vastagságának meghatározása. A hőszigetelés vastagságának meghatározása több tényezőtől függ. Figyelembe kell venni a meglévő szerkezetet, a falszerkezet típusát és hőszigetelő-képességét. Sajnos nagyon gyakori hiba, hogy egyes felületek szigetelése egyszerűen elmarad, mert a tulajdonos úgy gondolja, hogy azt a kis részt nem érdemes lefedni, egy kis felület amúgy sem játszhat szerepet az egész szempontjából stb. Az ehhez hasonló döntések a későbbiekben sok bosszúságot fognak okozni, mert például hőhidassá teszik a rendszert, és örökösen visszatérő penészesedési probléma keletkezik.
- Különböző típusú és márkájú hőszigeteléseket egyszerre alkalmazunk. Amikor egy gyártó kifejleszt egy rendszert, akkor annak összes eleme illeszkedik egymáshoz, és a teljes rendszerre van számolva maga a teljesítmény is. A rendszerre jár a garancia is. Ha különböző megfontolásból elkezdjük keverni az anyagokat, olyan rögtönzött megoldást kapunk, amire egyrészt senki sem vállal garanciát, másrészt a rossz minőség, a rossz illesztések a rendszer gyenge pontjaivá válnak, nem lesz tartós a szigetelés, megjelenik a penész, és a hőszigetelő képesség is alul marad majd az elvárásainknak.
- A hőszigetelés hibás rögzítése. A hőszigetelés megfelelő rögzítésének alapja a szigetelendő felület alapos előkészítése. Nagyon fontos, hogy a fogadó felület ne legyen egyenetlen, ne maradjanak üregek, a port is el kell távolítani. A szigetelő lapok csak sima, egybecsiszolt felületre kerülhetnek fel. Ahhoz, hogy a szigetelés hosszú életű és hatékony legyen, a megfelelő ragasztót, a megfelelő minőségű és mennyiségű dübelt, illetve a megfelelő ragasztási technikát kell alkalmazni.
- A vízszigetelés elmulasztása. A víz a hőszigetelés legnagyobb ellensége, tartós nedvességet kapva jelentősen csökkenhet a hőszigetelő képesség. Ezért a hőszigetelést jóval a betonozás és más vízigényes feladatok után szabad csak elkezdeni.
Szeretné tudni, hogy mennyibe kerülne a háza hőszigetelése? A Mapei ingyenes árajánlatadó szolgáltatásával nem fogják meglepetések érni a költségek tervezésekor! Kattintson, és mi kiszámítjuk>>