4 tipp a szakértőtől, hogy a homlokzat színezése tökéletes legyen még 10 év múlva is

Mi a titkuk azoknak a házaknak, amelyek még 10 évvel a hőszigetelés és vakolás után is ugyanúgy néznek ki, nem fakulnak a falszínek, nem repedezik a fal? Hogyan érhető el, hogy egy háznak a hőszigetelő ereje és a falszíne is megmaradjon? A szakértő elmondja, mi az a 4 fontos tanács, amit meg kell fogadni, ha mi is sokáig szép falakat szeretnénk.

Két fontos kritériuma van a vakolat felhordásának: a hőmérséklet és a páratartalom.

Az optimális hőmérséklet +5 és +25 Celsius fok között van, ez alatt a fagyás veszélyezteti a végeredményt, fölötte pedig az, hogy ráég a felületre a vakolat.

Az optimális páratartalom 40% és 60% között van. Ez alatti páratartalom nem jellemző Magyarországon, feletti viszont az a kockázat, hogy a kötési idő hosszabbodik és a felületen elváltozások jelenhetnek meg.

TIPP 1:

A felhordás utáni négy óra a legkritikusabb időszak, ha ekkor nedvesség éri, foltos lesz a vakolat, rosszabb esetben pedig megfolyik. Ebben az időszakban ajánlott állványháló vagy egyéb fajta védelem használata.

TIPP 2:

Gyakori hiba még, ha a vakolat túl kevés vagy túl nagy mennyiségben lett felhordva, gyakorlott szakember szükséges ahhoz, hogy optimális mennyiség kerüljön fel a falra.

TIPP 3:

Sokszor látni kifakult színű házfalat, vakolatot. Ennek oka a napsütés és az UV-sugárzás, amit természetesen nem szüntethetünk meg, de tehetünk a roncsoló hatásuk ellen. Például a színválasztással befolyásolhatjuk a fakulás ütemét, hiszen minél világosabb színű a vakolat, annál kevésbé melegszik fel. Ha sötétebb színű a vakolat, nagyobb hőterhelésnek van kitéve, és roncsolódik a pigment, amely miatt fakóbbnak látjuk a fal színét. Ha mégis ragaszkodunk egy sötétebb színhez, inkább kis felületeken, például ablakok körül, díszítési célból használjuk.

TIPP 4:

Ajánlott szilikon vakolatot használni akril helyett, mert kevesebb vizet vesz fel és gyorsabban szárad, ezért hosszabb távon tartósabb eredményt érhetünk el, és visszahozza az árkülönbséget, amennyivel drágább az akrilvakolatnál. Az akrilvakolat jellemzője, hogy nagyon lassan szárad egy-egy vihar után, és emiatt beindulhat a gombásodás, penészesedés folyamata, ez a szilikon vakolattal megelőzhető.

Ilyen szilikon vakolat például a Silancolor Tonachino, amelyet a kiváló páraáteresztés (V1) és az alacsony vízfelvétel (W3) jellemez, „öntisztuló” tulajdonságú, jól tapad és nagymértékben ellenáll alkáli- és UV hatásoknak, színtartóssága kiváló.

Nézze meg, mit mondanak azok az otthontulajdonosok, akik már megismerték a Mapei hőszigetelő rendszerét:

 

Fontos: ha most vásárol Mapetherm rendszert, nemcsak kedvezményt, hanem vásárlási kupont is kap. A további részletekért kattintson a linkre: https://www.mapei.com/hu/hu/hoszigetelj

 

Kérdezek a szaktanácsadótól